ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 21:15

İtalya 6 ayrı protesto


Avrupa'yı etkileyen mali krizin en çok hissedildiği ülkelerden İtalya'da, başkent Roma, 6 ayrı protesto gösterisine sahne oldu.
     Ekonomik krize karşı yeni önlemlerle karşı karşıya kalan İtalya'da, protesto yürüyüşlerine her hafta bir yenisi ekleniyor. Son dönemde meydanlara en çok inen grup olan öğrenciler, bugün kentte uzun süren ama olaysız geçen bir yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin dışında bazı sendikaların farklı meydanlarda mitingleri ve aşırı sağcı Casapound grubunun da bir yürüyüşü oldu.
     Başkentte sabahın erken saatlerinde başlayan eylemler, akşam saatlerine kadar sürdü. 2 yürüyüş, 4 miting olmak üzere 6 ayrı eylemin gerçekleştiği kentte şehir içi ulaşım kilitlendi, gösterilerde herhangi bir olay yaşanmadı.
     Öğrencilerin ve eğitim sektörü çalışanlarının, teknokrat Mario Monti hükümeti ve eğitim alanındaki kesintilerini protesto etmek için sabah saatlerinde Repubblica Meydanı'nda başlayan yürüyüşü, şehir merkezinde yapılan büyük turun ardından Kolezyum'un önünde son buldu. Kolezyum'un önüne gelen grup, burada İsrail'in Gazze'ye saldırısını protesto eden bir grup Filistinli ile birlikte ''Katil İsrail, Filistin'den elini çek'' şeklinde slogan attı ve Filistinlilere destek verdi.
     Kentte 10 gün önce yine öğrencilerin düzenlediği yürüyüşte kortejin başbakanlığa yürümek istemesi, polisin de buna izin vermemesi üzerine Tiber nehri kıyısında olaylar çıkmış çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı.
     Bugün yapılan yürüyüşte, öğrenciler geçen yürüyüşte olayların çıktığı yerde polis karşıtı sloganlar atıp, ''Biz 10 gün önce de buradaydık'' şeklinde bağırarak tepki gösterdi.
     Öğrencilerin yürüyüşünde tansiyonun yükseldiği anlardan biri de, yine 10 gün önceki olaylı yürüyüş sırasında öğrencilerin üzerine göz yaşartıcı bombaların atıldığı adalet bakanlığı oldu.
     Güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı bakanlık önünde, öğrencilerin bakanlığı yuhalamaları dikkati çekti.
     Kentte bugün yapılan ve akşam üzeri başlayan bir diğer yürüyüşte ise aşırı sağcılar sokaklara indi. Roma'nın bir diğer meydanı Vittorio'da ise aşırı sağcıların protesto eden bir başka gösteri düzenlendi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER