ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 16:33

İsyancılar hükümete ültimatom verdi


Demokratik Kongo’da Goma şehrini kuşatan M23 isyancıları, hükümete direkt görüşmeleri 24 saate kadar başlatması için ültimatom verdi. İsyancıları muhatap kabul etmeyeceğini belirten Demokratik Kongo yönetimi, ordunun Goma’yı savunacağını bildirdi.

Pazar günü kuzey şehri Goma’ya birkaç kilometreye mesafeye kadar ilerlemeyi başaran M23 isyancıları, bugün itibariyle hükümetten şehirdeki askerlerini çekmesini ve 24 saat içinde direkt görüşmelere başlamasını istedi. BM ise Temmuz’dan beri devam eden çatışmalarda hafta sonu itibariyle en avantajlı konumunu elde eden örgütün ilerlemesini kınadı. Yerel basına yansıyan haberlere göre, Goma’da çok az sayıda asker ve BM araçlarının dışında sokaklar boşaldı.

Hükümetin direkt görüşme talebini reddetmesi üzerine M23’den yapılan açıklamada, “Eğer hükümet 24 saat içinde direkt görüşmelere başlamazsa, Kinsaşa hükümetini düşürene kadar direnişimiz devam edecektir.” denildi.

Demokratik Kongo hükümeti sözcüsü Lambert Mende ise M23’ün çağrısı üzerine yaptığı açıklamada, “Ruanda tarafından desteklenen M23, kriminal eylemlerini gizliyor. M23 ile görüşmektense gerçek saldırgan Ruanda ile görüşmeyi tercih ederiz.” dedi.

Geçtiğimiz hafta BM ve ABD, M23’ün lideri Sultani Makenga’ya seyahat yasağı getirmiş ve malvarlığını dondurmuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER