ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 15:35

İsyancılar Goma şehrini kuşattı


Demokratik Kongo’da hükümete karşı silahlı mücadele veren M23 isyancıları, Goma şehrinin etrafını sardılar. M23, şehri ele geçirmek gibi bir planlarının olmadığını belirtirken, Gomalıların endişeli bekleyişi sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden bu hafta yapılan açıklamada, isyancıların saldırıları kınanmış, örgüte destek veren gruplar uyarılmıştı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de M23’ü kınamış ve İngiliz vatandaşlarını Goma’yı terk etmeleri konusunda uyarmıştı.

Şehirden gelen bilgilere göre, güvenlik güçleri ve BM halen Goma’daki havaalanını kontrol altında tutuyor. Öte yandan 60 bine yakın Gomalı şehri terk ediyor.

M23 isyancıları cumartesi günü Goma’nın 19 kilometre uzağındaki Kibumba kasabasını ele geçirmişti. İsyancıların ayrıca hafta sonundan beri kuzeyde Ruanda ve Uganda sınırındaki Kivu eyaletinin başkentine doğru ilerledikleri bildiriliyor.

BM’nin Monuscu’daki barış gücü ise Pazar günü boyunca isyancılara karşı top, roket ve helikopterlerle mücadele etmişti.

Bölgedeki BM sözcüsü Kieran Dwyer, “Goma’da durum aşırı kritik, şehir her an M23 isyancılarının eline düşebilir.” sözleri ile bölgedeki durumu ifade etti.

BM gibi uluslararası kuruluşlar, Ruanda’yı M23 isyancılarını desteklemekle suçluyor. Demokratik Kongo’da çatışmaların devam ettiği sınır bölgeleri zengin yeraltı kaynakları ile biliniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER