ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 13:38

İsveçli sosyal demokratlar Norveç'teki seçim sonuçlarından endişeli


İsveç Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven, Norveç’te dün yapılan genel seçimlerde aşırı sağ partinin gösterdiği başarının endişe verici olduğunu söyledi.

Stefan Löfven, Norveç’te dün yapılan genel seçim sonuçlarına saygı gösterdiğini ancak seçimlerde büyük başarı gösteren yabancı karşıtı aşırı sağ parti İlerleme Partisi’nin hükümete girecek olmasını endişe verici bulduğunu söyledi. Bununla beraber Löfven, Norveç’teki seçim sonuçlarının İsveç’te gelecek yıl yapılacak seçimleri etkilemeyeceğini düşündüğünü sözlerine ekledi. Norveç ile İsveç’in seçim temalarının farklı olduğunu savunan Löfven, "Norveç halkı yeni politikalara değil, yeni politikacılara oy verdi. Ayrıca Norveç’te Sağ Parti seçim kampanyasında özelleştirme konusuna vurgu yapmamayı tercih etti." diye konuştu.

İsveç’te merkez-sağ koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Moderat Parti’nin Başkanı Başbakan Fredrik Reinfeldt ise Norveç'te seçimin galibi Sağ Parti'nin lideri Erna Solberg’i arayarak tebrik etti. Reinfeldt, Norveç’in yeni başbakanı olan Solberg ile daha önce uzun yıllar beraber çalıştıklarını ve partilerinin modernleşme sürecinden çok şey öğrendiklerini söyledi.

Norveç’te dün gerçeklesen seçimleri 23 yıllık aradan sonra Sağ Parti (Höyrepartiet) kazandı. Ülke gündemine sık sık yabancı karşıtı söylemlerle gündeme gelen İlerleme Partisi (FrP) ise yaklaşık yüzde 16'lık oy oranı ile en çok oy alan 3. parti oldu. Sağ Parti'nin diğer partilere nispeten kazandığı yüksek oylardan dolayı İlerleme Partisi ile mecburi koalisyon kurmak zorunda olduğu belirtiliyor. Bu arada Norveç’te birkaç yıl önce 77 genci hunharca öldüren aşırı sağcı terörist Anders Behring Breivik’in bir dönem FrP ile bağlantısı olduğuna da dikkat çekiliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER