ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 14:43

İstihbaratın takip ettiği parti, Anayasa Mahkemesi’ne yolcu


Almanya’da uzun yıllar ülkenin istihbarat kurumu Anayasa Koruma Teşkilatı tarafından takip edilen Sol Parti, artık izlemelerin son bulmasını istiyor.

Anayasa Mahkemesi ekim ayı başında Sol Partili politikacı Bodo Ramelow’un izlenmesini Alman Anayasası’na aykırı bulmuştu. Ancak kararında net bir ifade kullanmamış, anayasa karşıtı eylemler içinde olan bazı milletvekillerinin izlenebileceğini söylemişti.

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi kararı “sadece aşırı sağ parti NPD’nin izlenebileceği” şeklinde yorumladıklarını söyleyip artık kendilerine yönelik takibat işine son verilmesini istedi.

İzlemelerin son bulmaması halinde, Ocak ayında Karlsruhe’deki mahkemeye gideceklerini belirten Gysi, bu kapsamda yeni Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Atmeier, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabirel’e birer mektup yazarak durumu dile getirdiklerini kaydetti.

Önceki Federal İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, partiyi izlemeye devam edeceklerini ima etmişti. Buna gerekçe olarak ise parti içindeki “komünist platform” gibi aşırı eğilimleri göstermişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER