ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:30

"İstihbarat devleti başka birşey"


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Taraf gazetesinin son günlerdeki MİT haberlerine ilişkin, “İstihbarat devleti olmuyoruz tabii ki ama devletin de en önemli organlarından birisi istihbarat teşkilatlarıdır.” dedi.

Resmi ziyaret için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Bakan Nihat Ergün, Taraf gazetesinin 3 gündür sürmanşetten verdiği MİT haberlerine ilişkin Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirmede bulundu.

Bakan Ergün, “İstihbarat teşkilatı olmayan bir devlet olmaz. Devlet bir istihbarat teşkilatına dönüşmez ama güçlü istihbarat teşkilatı olmayan devlet de olmaz.” diye konuştu.

Güçlü istihbarat teşkilatları olmadığı takdirde Türkiye’nin yoluna sağlıklı bir şekilde ilerleyemeyeceğinin vurgulayan Bakan Ergün, “Taraf gazetesi bu yaklaşımıyla muhtemelen şunu istiyor ki Türkiye’nin güçlü istihbarat teşkilatları olmasın.” yorumunda bulundu.

Burada önemli olan şeyin istihbarat teşkilatlarının topladıkları bu istihbaratı kendi halkının aleyhine kullanıp kullanmaması olduğunun altını çizen Ergün, "Eğer ülkesinin güvenliği için içeride ve dışarıda istihbarat toplayan, bunları iyi analiz eden, bunların doğru politikalara dönüştürülmesi katkısını sağlayan güçlü istihbarat teşkilatlarımız olursa güçlü bir devletimiz oluşur.” şeklinde konuştu.

“İstihbarat devleti başka bir şey, güçlü istihbarat teşkilatları olan devlet başka bir şey.” diye konuşan Bakan Ergün, Türkiye’nin güçlü istihbarat teşkilatları olan bir devlet olması gerektiğini, yoksa bir istihbarat devletine dönüşmek gibi bir hedeflerinin asla söz konusu olmadığını vurguladı.

Bakan Ergün, devletlerin ‘istihbarat devletine’ dönüştükleri zaman devlet olma özelliklerini kaybetmiş ve zayıflatmış olacaklarına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat Taraf gazetesinin bu yaklaşımı, ‘Türkiye’nin güçlü bir istihbaratı olmasın, istihbaratı zayıf bir ülke olsun ve savunmasız bir şekilde kalsın’ amacına da yönelik olabilir. Bu tür haberler çok da gerçeği yansıtan haberler değil.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER