ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 09:56

İstifanın faturası 5 milyar Yen

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Valisi Shintaro İshihara'nın görevinden istifa etmesinin yerel yönetime faturası 5 milyar yen (62 milyon dolar) oldu.


Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Valisi Shintaro İshihara'nın görevinden istifa etmesinin yerel yönetime faturası 5 milyar yen (62 milyon dolar) olarak açıklandı.

Tokyo Valiliği'ndeki seçim kurulu, ülkede en çok seçmene sahip olan kentte gerçekleştirilecek seçimlerin 5 milyar yene mal olacağını belirtti. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde bu faturanın daha da kabarabileceği tahmin ediliyor.


Tokyo Valisi olabilmek için çok sayıda ismin yarışması bekleniyor. Ünlü isimlerin adaylıklarını koyması halinde seçimlerin ikinci tura kalabileceği belirtiliyor. Seçim kanununa göre herhangi bir aday oyların yüzde 25'inden fazlasını alamaması halinde seçimler ikinci tura kalıyor. 10 milyona yakın seçmenin bulunduğu kentte bin 900'e yakın seçim merkezinin oluşturulması bekleniyor. Seçimlerin ilk turunun 29 Kasım'da yapılması bekleniyor. İkinci turun tarihi ise 16 Aralık olarak belirlendi.

Tokyo Valisi İshihara parti kurup genel seçimlerde yarışmak için görevinden istifa etmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER