ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Eylül 2014 Çarşamba 13:47

İşte son yılların uyuşturucu karnesi

İşte son yılların uyuşturucu karnesi

Son yıllarda özellikle gençler arasında uyuşturucu kullanımı giderek artıyor.


ÇİN’İN UYUŞTURUCU KARNESİ

Çin’de son yıllarda özellikle gençler arasında uyuşturucu kullanımı giderek artıyor.


Çin’deki yüksek mahkeme, Haziran ayında yaptığı açıklamada, uyuşturucu bağlantılı mahkûmiyet oranının 2013’ün ilk beş ayında göre yüzde 27,7 arttığını belirtti. Başkent Pekin’de de uyuşturucuyla ilgili tutuklamalar da geçen yıla oranla Nisan-Ağustos ayları arasında yüzde 35 arttı.


2013’ün ilk beş ayında 40 bin kişi uyuşturucudan cezalandırılırken, bunlardan 9 bini beş yılın üstünde hapis yada ölümle cezalandırıldı.

GENÇLERİN ORANI YÜZDE 75

Çin’in tarihinde uyuşturucu sorunu ülkenin sınır ve kıyı kesimlerinde yoğunluğunu koruyordu. Özellikle güneydeki Guangdong ,Guangxi ve Yunnan eyaletleri başı çekiyor. Resmi Xinhua ajansı da problemin ülkenin içlerine doğru genişlediğini duyurdu.

Xinhua’ya göre, ülkede yeni uyuşturucu kullananların yüzde 75’i, 35 yaşın altındakilerden oluşuyor.
Birleşmiş Milletler’e göre, özellikle sentetik uyuşturucu kullanımı Asya’da artış gösteriyor.

ÇİNLİ ÜNLÜLER UYUŞTURUCUDAN YAKALANDI

Çin’de uyuşturucu kullanımında ünlüler de göze batıyor. Son olarak aktör Gao Hu (40), 3 kişiyle birlikte uyuşturucu kullanmaktan tutuklanmıştı. Gao’dan önce de yine yönetmen ve oyuncu olan Zhang Guoli’nin oğlu aktör Zhang Mo , polis tarafından uyuşturucu kullandığı için gözaltına alınmıştı. Film yönetmeni Zhang Yuan ve ünlü internet yazarı Chan Wanning de uyuşturucu bağlantılı suçtan dolayı tutuklanmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER