ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2014 Cuma 21:15

ışid’e Bomba Yağdıran Kadın Pilot

İşte IŞİDi vuran o kadın pilot!

ABD öncülüğündeki operasyonda Suriye’deki IŞİD noktaları havadan vuruldu. Saldırılarda Birleşik Arap Emirliklerinin ilk kadın pilotu da yer aldı.


ABD öncülüğündeki operasyonda Suriye’deki IŞİD noktaları havadan vuruldu. Saldırılarda Birleşik Arap Emirliklerinin ilk kadın pilotu da yer aldı.

ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliğinin yaptığı açıklamaya göre, bu hafta Suriye’deki IŞİD mevzilerini hedef alan hava saldırılarını Birleşik Arap Emirliklerinin ilk kadın pilotunun yönetti duyuruldu. ABD ve aralarında Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in de bulunduğu koalisyon Suriye’deki IŞİD’i hedef alan hava saldırılarını başlatmıştı. ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Yusuf El Otaiba katıldığı programda Mansouri’nin hava saldırılarını yönettiğini onayladı. Pazartesi gecesi gerçekleştirilen hava saldırılarını kadın pilot Mariam El Mansouri’nin yönettiğini resmi olarak onayladığını söyleyen Büyükelçi Otaiba, “Mansouri oldukça kaliteli, yüksek eğitimli, savaşa hazır bir pilot ve görevi yönetiyor” dedi. Eğitimli olan Mansouri, kadın ve erkek arasında bir fark olmadığını ve erkek iş arkadaşlarına odaklanmamaya çalıştığını söyledi.

Bu hava saldırılarında önemli bir role sahip olan Abu Dabi doğumlu Binbaşı Binbaşı Mariam El Mansouri (35) Emirati Hava Kuvvetlerine katılan ilk kadın. Sekiz çocuktan biri olan Mansouri kariyer hedeflerini ailesinin desteklediğini fakat cinsiyet basmakalıplarının üstesinden gelmek zorunda olduğunu söyleyerek ailesinin desteğinin liseden 93 puanla mezun olmasına yardımcı olduğunu aktardı. Ülkedeki üç devlet üniversitesinden Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesine kabul edilen ilk kadın pilot Mansouri, İngiliz Edebiyatı’nı dereceyle tamamladı. Zayed Air Üniversitesi’nden 2007 yılında mezun olan Mansouri, Abu Dabi’nin İngiliz haber kaynaklarına göre F-16 Blok 60 uçağı harekatlarına pilotluk yaptı.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER