ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 19:31

İşte İran'ın yeni cumhurbaşkanı

İşte İranın yeni cumhurbaşkanı

İran'da dün yapılan ve altı adayın yarıştığı 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimini, reformcuların desteklediği ılımlı muhafazakar aday Hasan Ruhani kazandı.


İran İçişleri Bakanı Muhammed Naccar, reformcu aday Hasan Ruhani'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi olduğunu duyurdu.

Ruhani, devrimden bu yana seçilen 7. İran cumhurbaşkanı oldu.

Bakan Naccar, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, İran'da 50 milyonluk seçmenin yüzde 72'sinin seçimlere katıldığını bildirdi. Naccar ayrıca Ruhani'nin de oyların yüzde 50'den fazlasının aldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, yaptığı açıklamada, Hasan Ruhani'nin, 18 milyon 613 bin 329 oyla İran'ın yeni cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu.

Yaklaşık 50 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu İran'da, dünkü seçime katılım oranı yüzde 72,7 olarak açıklandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 36 milyon 704 bin 156 oy kullanıldı.

Ruhani, seçimde kullanılan oyların yüzde 50,7'sini alarak ilk turda cumhurbaşkanı seçildi.

HER FIRSATTA AHMEDİNEJAD'I ELEŞTİRDİ

Ilımlı bir lider olarak gösterilen Ruhani, Batının uyguladığı ekonomik ambargonun hafifletilmesinde umut ışığı olarak gösteriliyor. 64 yaşındaki lider tartışmalı nükleer programla ilgili daha yapıcı ve daha az maceracı politikalara sahip olması ile gündeme gelmişti. Her fırsatta Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad eleştirmesi ile dikkat çekmişti.

İran'ın güneydoğusundaki Simnan şehri yakınlarında dünyaya gelen Ruhani, İran'ın dini eğitim merkezi olan Kum kentinde klasik medrese eğitimi aldı. Dini eğitiminin yanında Tahran Üniversitesi'nde hukuk eğitimi de gördü. Dört çocuk babası olan Ruhani, İskoçya'nın Glasgow Claedonian Üniversitesinde hukuk doktorası aldı.

Genç yaşlardan itibaren Ruhullah Humeyni'nin takipçilerinden biri olan Hasan Ruhani, İran'ı dolaşarak Şah hükümeti aleyhinde vaazlar vermişti.

Kasım 1977'de İmam Humeyni'ye (İslami hareketin sürgündeki lideri) İmam denilmesi için minberde açıkladığı öneri tüm devrimci kesimlerce benimsendi ve o günden sonra İmam Humeyni'ye İmam Humeyni dendi.

1979'da zafere ulaşan İran devriminin ardından, devrime istikrar kazandırmak için ilk olarak düzensiz haldeki İran ordusunu ve askeri üsleri düzenlemekle işe başladı. İran-Irak Savaşı esnasında üst düzey komutanlıklarda bulundu, 1988-89 yılları arasında Genelkurmay Başkan yardımcılığında bulundu. Savaş sonunda, bir grup İran Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanıyla birlikte ikinci derece Zafer Madalyası'yla ödüllendirildi.

1980'de İslam Danışma Meclisi'ne seçildi. 20 yıllık meclis üyeliği boyunca muhtelif görevlerde bulundu; iki dönem Savunma Komisyonu Başkanı, iki dönem de Dış Politika Komisyonu başkanlığı ve Meclis Başkan Vekilliğinde (1992-2000) bulundu. 1989'da kurulan Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi'nin sekreterliğini 2005 yılına kadar sürdürdü.

Meclis Başkan Vekili ve Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak, özellikle Nükleer Başmüzakerici sıfatıyla, yabancı yetkililerle pek çok toplantı ve müzakerelerde bulundu. 

HASAN RUHANİ KİMDİR?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılan açıklamalarda, yaklaşık 50 milyon İranlının oy kullanacağının tahmin edildiği belirtilmişti.

İran kanunlarına göre adayların cumhurbaşkanı seçilebilmek için toplam oyların \%50+1'ini alması gerekiyor.
Adaylardan hiçbirinin bu oyu alamaması durumunda en fazla oyu alan iki aday ikinci turda yarışmaya devam edecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER