ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 12:32

İşte AB'ye son giriş tarihi

İşte ABye son giriş tarihi

Başbakan Erdoğan, ilk kez AB'ye son giriş tarihini verdi ve Avrupa'ya çok önemli mesajlar gönderdi.


Berlin’de katıldığı konferansta Avrupa Birliği’ne net mesajlar veren Başbakan “2023’te Türkiye AB’ye girer mi?” sorusuna, “Herhalde o kadar bizi oyalamazlar. O kadar bizi oyalamaya kalkarlarsa AB kendisi kaybeder, en azından Türkiye’yi kaybeder” dedi

 Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schöreder’in katıldığı toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AB’ye yönelik şu mesajları verdi:

"BİZİ HÂLÂ ANLAMIYORLAR" 

AB’ye yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz. Ama bizi anlamadılar, anlamak istemediler ve hâlâ da anlamıyorlar. Ama biz yine de kararlıyız ve dersimizi çalışıyoruz. 50 yıldır AB kapısında bekletilen başka ülke yok. 27 ülke kantara çıkarıldığında yarısından fazlasının Türkiye’nin gerisinde olduğunu göreceksiniz. Bunların yarısından fazlası AB’ye yüktür. AB’den yük almazlar.

"6 MİLYONLA AB’YE ZATEN GİRDİK"

Türkiye bir gerçeği yaşıyor. İslam ve demokrasinin bir arada nasıl yaşanabileceğini sergileyen bir ülkedir. Türkiye 75 milyon nüfusuyla şu anda ortaya koyduğu ekonomik performansıyla AB’ye çok ciddi katkılar sağlayabilecek bir ülkedir. Artık Türkiye zaten AB’nin içine girmiştir. Sadece Almanya’da 3 milyon nüfus var. En azından AB’nin diğer ülkelerinde var. 6 milyonla zaten AB’ye girmişiz. 


Başbakan Erdoğan, ''Avrupa Krizin Ötesinde'' temalı toplantıda Avrupa Birliği'ne (AB) yönelik mesajlar verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nicolas Berggruen Enstitüsü'nün ''Avrupa Krizin Ötesinde'' temalı toplantısının kapanış konuşmasında, Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, Türkiye'nin, Avrupa Birliği ekonomisinin, Avrupa Birliği'nin de Türkiye ekonomisinin tamamlayıcı ve vazgeçilmez unsurları olma konumlarını sürdürdüğünü vurguladı.

AB'deki krizin derinleşmesinin Türkiye'yi de ekonomik açıdan etkileme potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, ''Krizin bir an evvel aşılması, Avrupalı dostlarımızı olduğu kadar bizi de memnun edecektir'' diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomide yakaladığı başarının ve ekonomik krizlerden artık doğrudan etkilenmiyor olmasının nedeninin, 2002'den sonra hayata geçirilen yapısal reform olduğuna işaret eden Erdoğan, ''Burada kararlıyız, asla taviz vermiyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz hep şunu söyledik: 'Biz, Avrupa Birliği'ne yük olmaya değil, Avrupa Birliği'nden yük almaya geliyoruz' dedik, ama bizi anlamadılar, anlamak istemediler, hala da anlamıyorlar. Ama biz yine de kararlıyız ve dersimizi çalışıyoruz. Biz yine yük olmayacağız, yine biz yük alacağız ve kararlılıkla da bu süreci devam ettireceğiz. Hatta bu krizin daha önce ihmal edilmiş bazı adımların cesaretle atılabilmesi için de önemli bir fırsat haline dönüştürülebilmesi mümkün'' görüşünü ifade etti.

"BÖYLE BİR İDEOLOJİK YAKLAŞIM OLUR MU?"

''Değerli dostum Schröder, liderler zirvesine katıldığı dönemde, biz de liderler zirvesine davet ediliyorduk. O zaman biz müzakereci ülke de değildik. Sayın Schröder ve Sayın Chirac ayrıldıktan sonra bizi Avrupa Birliği liderler zirvesine almadılar'' diyen Erdoğan, ''
''Biz şu anda liderler zirvesine katılmıyoruz ama müzakereci ülkeyiz. Böyle bir ideolojik yaklaşım olur mu?'' diye sordu.

Avrupa müktesebatı içinde olmayanların Türkiye'ye dayatıldığını vurgulayan Erdoğan, ''Bunlar Türkiye'ye dayatıldıkça kaybeden, dayatanlar olmuştur. Biz kaybetmedik, biz her geçen gün güçlenmeye devam ettik'' ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği üyesi bir Türkiye'nin, giderek yaşlanan Avrupa kıtasına ihtiyaç duyduğu dinamizmi sağlayabileceğine dikkati çeken Erdoğan, ''Avrupa Birliği'nin küresel ölçekte barışı destekleyen bir birlik olarak daha da güçlenmesi için Türkiye önemli katkılar yapabilir. Yakın coğrafyamızın yeniden şekillendiği bir dönemde dünya barışına yönelik tehditlere karşı birlikte mücadele etmeyi sürdürmeliyiz'' dedi.

AB "YEŞİL HATTI" GÖRMÜYOR

Erdoğan, Kıbrıs konusunda da ''Kıbrıs' diye bir ülke yok. Güney KıbrısYönetimi var. Kuzey Kıbrıs Yönetimi var. Arada da yeşil hat var. AB, bu yeşil hattı görmüyor'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER