ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 20:58

"İsrailliler Filistinlileri Yahudi yapmaya çalışıyor"

"İsrailliler Filistinlileri Yahudi yapmaya çalışıyor"


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin yönetiminin, İsrail hükümetinin Filistin halkı aleyhine öldürme, tutuklama, Yahudileştirme ve Yahudi yerleşimi inşası gibi eylemler gerçekleştirdiği mevcut durumun sürdürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ramallah'taki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkezi Meclis toplantısında konuşan Abbas, İsrail'e hitaben "Siz işgalci bir devletsiniz, bizse işgal altında bir yönetim. Mevcut durumun devam etmesini kabul etmeyeceğiz. Tüm dünyaya işgalci devlet olduğunuzu bildirmeniz, işgal altındaki bir halkın sorumluluğunu üstlenmeniz gerek" dedi.
Filistin yönetiminin, barış müzakereleri aracılığıyla başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulması için çaba sarfettiğini, varılacak herhangi bir anlaşmanın da referanduma sunulacağını kaydeden Abbas, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetleri durmadığı sürece müzakerelerin sürdürülmesini kabul etmeyeceklerini vurguladı.

ABD'nin müzakerelerin başarıyla sonuçlanması için sarfettiği çabalardan övgüyle söz eden Abbas, milli mutabakat sonucu kurulması planlanan ulusal birlik hükümetinin, İsrail'in terör hükümeti tanımının aksine, teknokrat, İsrail'i tanıyan, şiddete son veren, iki devletli çözüme inanan bir hükümet olacağını ifade etti.

Abbas, devlet başkanlığı, parlamento ve Filistin Ulusal Meclisi seçimleriyle ilgili olarak adımlar atmak istediğini belirtti.
Filistin yönetiminin Arap ülkelerinin, özellikle Suriye'nin iç işleri konusunda tarafsız olduğunu dile getiren Abbas, "Saygın olmayanlar, Filistin halkını Suriye'deki iç savaşa dahil ettiler. Bu da oradaki Filistinli mültecilerin öldürülmesine ve abluka altında kalmasına yol açtı" ifadelerini kullandı.

Abbas, Gazze'ye yönelik ambargoya ilişkin ise ambargonun kaldırılması ve yaşanan trajedinin bitmesi için her yolu deneyerek çaba harcadıklarını kaydetti.

Abbas ayrıca Refah Sınır Kapısı'nın açılması için Mısır'la çalışma konusunda istekli olduklarını ve ticarete dönüştükleri için tünellerin yıkılmasını desteklediklerini belirtti.
Filistin Ulusal Meclisi Başkanı Selim ez-Zanun ise milli mutabakat anlaşmasının bir an önce uygulamaya konulması için çağrı yaptı.

Öte yandan, FKÖ'nün Merkezi Meclis toplantısına 2007'den bu yana ilk defa davet edilen Hamas, sebep belirtmeksizin toplantıya katılmadı.

Ramallah'taki toplantıya katılmak üzere Gazze'den yola çıkan 22 Fetih mensubu ve MYK üyesi 4 kişinin, dün Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndaki İsrailli yetkililer tarafından engellendiği belirtilmişti.

FKÖ'nün üst düzey yöneticilerinden oluşan Merkezi Meclis, 128 kişilik üyesiyle Filistin Ulusal Meclisi'nin görev yapmadığı durumlarda çalışmalarını yürütüyor. Son toplantı 2009'da yapılmıştı. Eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat da bu meclis tarafından seçilmişti.

Fetih ve Hamas, Çarşamba günü milli mutabakata varmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER