ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 17:02

İsrail'in saldırısını protesto ettiler

İsrailin saldırısını protesto ettiler

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, İspanya'nın Madrid ve Barcelona kentlerinde düzenlenen protestolarla kınandı.


Başkent Madrid'de "Filistin ile Dayanışma Platformu"nun çağrısıyla düzenlenen gösteride, İsrail'e saldırılarını sona erdirmesi çağrısı yapıldı. Gösteride, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarına inşa ettiği duvarla ilgili Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı kararın 9 Temmuz'da 10. yıl dönümü olmasına atıf yapan bir manifesto okundu. Manifestoda, "Bu tarihi kararın uygulanması, AB ile İsrail arasındaki ortaklık anlaşmasının dondurulması, her türlü askeri ve polisi işbirliğinin iptal edilmesi, İsrail'de iş yapan İspanyol şirketlerinin birer savaş suçlusu haline gelmemek için bu ülkedeki tüm faaliyetlerini durdurması" istendi.

Barcelona'da ise sivil toplum kuruluşu "Filistin yanlısı kolektif" ile muhalefetteki Yeşiller ve Halk Birliği Adaylığı (CUP) partilerinin çağrısıyla gösteri düzenlendi. Kent merkezindeki Sant Jaume Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin kişi, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları kınayıp, taraflar arasında ateşkes sağlanması için Katalonya özerk yönetim hükümetinin de İsrail ile işbirliği yapmasını istedi.

Öte yandan İspanya Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin'e seyahat etmeyi düşünen İspanyol vatandaşları için bölgeyle ilgili uyarı mesajları yayımladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER