ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 22:15

İsrail'in Gazze'ye saldırısı

İsrailin Gazzeye saldırısı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail saldırılarına ilişkin BM'ye başvuracak.


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler'e (BM), "İsrail'in Gazze saldırılarını görüşmek üzere toplanması" talebiyle en geç yarın başvuracaklarını bildirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu ile Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyeleri ve Filistinli grupların genel sekreterleriyle biraraya gelen Abbas, burada yaptığı konuşmada, "Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile BM Güvenlik Konseyi'ne, İsrail'in Gazze saldırısını ve akan kanın durdurulmasını görüşmek üzere toplanması için bugün ya da en geç yarın başvuru yapmak konusunda anlaştık" dedi.

Abbas ayrıca Arabi'nin BMGK geçici dönem başkanı Ürdün'ün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile de söz konusu meselenin hızlandırılması için görüştüğünü belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi arayarak, İsrail'den "2012'de imzalanan ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasını talep etmesini" istediğini belirten Abbas, Sisi'nin kendisine, "olayları yakından takip ettiği ve bu çerçevede temaslar kurduğu" bilgisi verdiğini aktardı.

Abbas, İsrail'in "toplu cezalandırma"nın da ötesine geçerek "soykırım" yaptığını ifade ederek, "Biz güvenlik ve istikrar içinde yaşamak istiyoruz. Evleri bombalamak, çocuk, yaşlı demeden öldürmek. Bu mu nefsi müdafaa. İsrail kendisini değil, Yahudi yerleşim birimlerini savunuyor" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER