ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 19:32

İsrail'in çok gizli emri ortaya çıktı!

İsrailin çok gizli emri ortaya çıktı!

İsrail'in askerlerinin kaçırılmasını önlemek için 2003 yılına kadar "Hannibal emri"ni uyguladığı ortaya çıktı.


Filistin topraklarında Hamas'la kanlı bir çatışmaya giren İsrail'in en büyük korkularından biri askerlerinin Hamas tarafından esir alınması.

İsrail ordusunun askerlerin kaçırılmasını önlemek için "çok gizli" koduyla 1980'lerden 2003 yılına kadar "Hannibal emri"ni uyguladığı ortaya çıktı.

"VUR!" EMRİNİ VERİYOR

"Hannibal emri" orduya mensup askerlerin düşman tarafından kaçırılmasını önlemek için zorunlu durumlarda "vur" emrini veriyor.

"Hannibal emri"ne göre, bir İsrail askeri esir düştüğünde ve kurtarılamayacak bir pozisyonda ise, arkadaşları tarafından öldürülmesi emrediliyor.

ntvmsnbc.com'un haberie göre; İsrailli komutanların, esir düşen askerlere intihar etmeleri emrini de verdiği iddialar arasında. İsrail ordusunun "çok gizli" koduyla bu emri 1980'li yıllardan 2003 yılına kadar uyguladığı belirtiliyor.

2006 yılında Lübnan'da Hizbullah'la yapılan savaşı, İsrail'in iki askerinin kaçırılması tetiklemişti.

Hizbullah'ın esir tuttuğu İsrail askerlerinin çatışma sırasında yaralanarak hayatlarını kaybettiği biliniyor.

İsrail'in iki askerini çatışma sırasında bilinçli şekilde öldürüp öldürmediği ise, hala gizemini koruyor.

İsrail, "Hannibal emri"ni Hamas'ın 5 yıl esir tuttuğu Gilad Şalit için uygulamadı. 2006 yılında Hamas tarafından kaçırılan Şalit, uzun süren müzakereler sonucunda özgürlüğüne kavuştu.

İsrail, Şalit'in özgür bırakılması karşılığında 1027 Filistinli mahkumu serbest bıraktı. Ancak bu mahkumlardan bazıları İsrail tarafından tutuklanarak yeniden hapse kondu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER