ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 09:36

İsrail'in 7 temmuzdan buna yana neden olduğu can kaybı

İsrailin 7 temmuzdan buna yana neden olduğu can kaybı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 246'ya, yaralıların sayısı bin 860'a yükseldi.


İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 246'ya, yaralıların sayısı bin 860'a yükseldi.

Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine yönelik saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

Kudra'nın verdiği bilgiye göre, İsrail tarafından Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesine düzenlenen hava saldırısında ikisi kardeş, 3 Filistinli yaşamını yitirirken, güneydeki Refah kentine yönelik top ateşinde ise 6 Filistinli yaralandı.

Refah'daki eş-Şevke bölgesine yönelik İsrail saldırısında 5 aylık bir bebek ve bir Filistinli genç olmak üzere 2 kişi hayatını kaybederken, 8 kişi yaralandı. Han Yunus kentinde ise 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Kudra, çeşitli bölgelerde düzenlenen saldırılarda yaralanan 30 Filistinlinin çevre hastanelere nakledildiğini bildirdi.

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 246'ya yükseldiğini belirten Kudra, yaralı sayısının bin 860'a ulaştığını söyledi.

Yine cocuklar hayatılarını kaybediyor

Diğer yandan, İsrail'in Gazze'ye başlattığı kara saldırısında, Beyt Hanun beldesi ile Refah ve Han Yunus kentlerinde biri çocuk 6 Filistinli hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail topçu birlikleri, Gazze ve Refah kentlerini yoğun bombardımana tuttu. İlk yardım ekipleri ve ambulanslar, saldırı düzenlenen bölgelere ulaşamadı.

Gazze'nin güneyine açılan topçu ateşi nedeniyle biri çocuk 2 Filistinli, Beyt Hanun beldesi ve Refah kentinde ise 4 Filistinli yaşamını yitirdi.

Beyt Hanun ve Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu sınırında İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

Görgü tanıkları, İsrail hücumbotlarının, Filistinli grupların saldırılarına karşılık, Gazze sahillerine havan topu ve ağır silahlarla misillemede bulunduğunu aktardı.

Çatışmalardan etkilenen yüzlerce Filistinli ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu kişiler BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) ait okullara sığındı.

Havan ve topçu atışlarıyla hedef alınan bölgelerde, etrafa gaz kokularının yayıldığı, Beyt Lahya ve Beyt Hanun bölgelerinde elektirik kesintilerinin yaşandığı, bu durumun, Gazze'ye elektrik dağıtımını sağlayan hatlardan dördünün, kara saldırısıyla eş zamanlı olarak İsrail ordusu tarafından kesilmesi nedeniyle yaşandığı ileri sürüldü.


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER