ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 09:57

İsrail'e roketli karşılık

İsraile roketli karşılık

Hamas, İsrail'in dün Gazze'de operasyon başlatmasından bu yana Tel Aviv, Kudüs, Aşdod ve Hayfa'ya füze fırlattıklarını açıkladı.


Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in dün Gazze'de operasyon başlatmasından bu yana Tel Aviv, Kudüs, Aşdod ve Hayfa'ya füze fırlattıklarını açıkladı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Hayfa kentinin ilk kez "R 160" tipi füzeyle vurulduğu, İsrail'in başkenti Tel Aviv ile Kudüs'e dörder "M 75" tipi, Aşdod'a ise 38 "Grad" tipi füzeyle saldırı düzenlendiği duyuruldu.
Kassam Tugayları'nın Hayfa kentine yönelik saldırıda ilk defa el yapımı "R 160" tipi füzeyi kullandıkları belirtildi.
İsrail'e karşı saldırılarda ilk defa kullanılan el yapımı "R 160" tipi füzeye Hamas liderlerinden Abdulaziz er-Rantisi'nin adının verildiği kaydedildi.

Öte yandan İsrail hapishaneleri yönetimi, 200 Filistinli mahkumu, güvenlik nedeniyle İsrail'in güneyindeki Askalan Hapishanesi'nden farklı cezaevlerine naklettiğini duyurdu.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in, Kerm Ebu Salim askeri bölgesinde bir tüneli patlattıklarını duyurmuştu.
İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa, dün sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu. Operasyonun başlatılmasından bu yana ölenlerin sayısı 17'ye, yaralananların sayısı ise 112'ye yükseldi.

38 İsrailli yaralandı

Gazze'den atılan füzeler nedeniyle Kudüs'te 38 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

İsrail Davud Yıldızı Acil Yardım Teşkilatı'nın yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan füzeler sebebiyle 38 İsrailli yaralandığı kaydedildi. Kudüs'ün güney ve orta kesimlerine düşen füzelerden seken şarapnel parçalarından 6 kişi, panik nedeniyle ise 32 İsraillinin hafif yaralandığı ve hastanelere nakil edildikleri belirtildi.

Sağlık ekiplerinin alarm durumunda olduğu bildirilen açıklamada, yaralıların hastanelerde tedavi altına alındığı kaydedildi.

Gazze'den atıldığı iddia edilen füzelerin Doğu Kudüs'teki Pisgat Zeev ve Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Beyt Hanina yerleşim birimlerine düştüğü bildirildi.

Öte yandan, İsrail'in güneyine ve orta kentlerine yapılan roket saldırılarına karşılık İsrail ordusunun Gazze'ye hava operasyonu düzenlediği belirtildi.


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER