ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 13:53

İsrail'den Türkiye'ye 'pozitif dinamik' mesajı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ankara ziyareti öncesinde İsrail'den Türkiye'ye 'ilişkilere pozitif bir dinamik' getirmek için mesaj gönderdiği kaydedildi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre; Kerry'nin Ankara'daki görüşmelerinde, İsrail ile ilişkiler meselesini gündeme getirmesi bekleniyor. ABD uzun zamandır, Ankara ve Kudüs'e 2010 Mavi Marmara olayının ardından iyice bozulan ilişkilerini geliştirmek yönünde adımlar atmaları için baskı yapıyor.

Hükûmet yetkililerine göre Kudüs'ün, ilişkilerinde "daha pozitif dinamikler" olmasının, İsrail ve Türkiye için önemli olduğu mesajı, İsrail'de ilişkilerde on yıl önce Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidara gelmeden önceki noktaya geri dönülmesinin gerçekçi olmadığının farkına varıldığını yansıtıyor.

Yetkililer, savunma firması Elta'nın Türkiye'ye dört Havadan Uyarı ve Konstrol Sistemi (AWACS) için 100 milyon dolar değerinde teçhizatı teslim etme kararının veya İsrail'in bu ayın başında Avrupa'ya Türkiye'den geçen bir doğalgaz boru hattı döşeme teklifinin, bu olumlu dinamik oluşturma çabası kapsamında olup olmadığını ise açıklamadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER