ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 22:40

İsrail'den önemli adım!

İsrailden önemli adım!

İsrail Hükümeti, barış görüşmeleri öncesinde 104 Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını kararlaştırdı.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Yönetimi'yle görüşmelere yeniden hız verebilmek amacıyla bazıları 20 yıldan fazladır hapiste olan 104 Filistinli tutuklunun serbest bırakılması konusunda kabineyi ikna etmeyi başardı.

İsrail Bakanlar Kurulu toplantısında, 1993 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü ile imzalanan Oslo Anlaşması öncesinde tutuklanan 104 Flistinlinin serbest bırakılması için oylama yapıldı. Oylamada 13 bakan kabul, 7 bakan red oyu kullanırken 22 bakan da çekimser kaldı. Oylama sonucunda 104 Filistinlinin serbest bırakılmasının onaylandığı belirtildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "Bu karar gerek benim gerekse bakanlar için oldukça zor bir karardı. Ancak devlet maslahatı, bazı dönemlerde zor kararlar almamızı gerektiriyor" dedi.

Öte yandan oylamanın yapıldığı sırada, bir grup İsrailli, Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını protesto etti.

ANLAŞMA OLURSA REFERANDUMA SUNULACAK

İsrail hükümeti, Filistin ile yapılacak herhangi bir anlaşmanın, referanduma sunulmasını öngören yasa tasarısını da kabul etti.

Başbakan Netanyahu, ülkenin geleceğini belirleyen tarihi kararlarda vatandaşların doğrudan oy kullanmasının önemini ifade etti.

ABD Dışişleri John Kerry, bir süre bölgede gerçekleştirdiği temaslarının ardından İsrail ve Filistin taraflarının barış görüşmelerine yeniden başlanması konusunda mutabık kaldıklarını açıklamıştı.Tarafların, müzakerelerin önündeki engelleri kaldırmak üzere salı günü Washington'da bir araya gelmesi bekleniyor.

Ortadoğu barış sürecinin yeniden canlandırılması amacıyla bölgede mekik diplomasisi yürüten ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail ile Filistin taraflarının, doğrudan barış görüşmelerine yeniden başlanması konusunda anlaştıklarını açıklamıştı. Tarafların, ön görüşmeler için bu hafta, Washington'da bir araya gelmeleri bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER