ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 10:52

İsrail'den kritik karar

İsrailden kritik karar

İsrail'in hava ve denizden Gazze'ye başlattığı saldırıların yedinci gününde sürpriz karar...


İsrail Ordusu'nun hava ve denizden Gazze'ye başlattığı saldırılar, yedinci gününde ölü sayısı 110'a yükseldi. İsrail'in Gazze'ye yönelik kara operasyonu planlarını "geçici olarak askıya aldığı" bildirildi.

11 bakan ise bugün Gazze'ye gidiyor. Hillary Clinton ise yarın İsrail'e gidecek.

BM'DEN İSRAİL'E UYARI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Gazze'de acil ateşkes çağrısı yaptı. Ban, İsrail'in kara operasyonunun, kaçınılması gereken tehlikeli bir tırmanış olacağı uyarısında bulundu.

Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Elarabi ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Ban, bugün İsrail'e geçerek Başbakan Binyamin Netanyahu ile de bir araya gelecek.

ÖLÜ SAYISI 110'A YÜKSELDİ

 İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölen Filistinli sayısının 110’a yükseldiği bildirildi.

İsrail’in Gazze saldırıları 7. gününe girerken, gece boyunca İsrail ordusunun yaklaşık 100 hava saldırısı düzenlediği belirtildi. Saldırılarda ana hedeflerin tüneller ve roket atma yerleri olduğu ifade ediliyor.

Bu arada Hamas yetkililer, geçtiğimiz çarşamba gününden bu yanan yaşanan saldırılar sonucu ölen Filistinli sayısının ise 110’a yükseldiği açıkladı.

Gazze’den de İsrail’e roket saldırıları da yapılırken, can kaybının yaşanmadığı aktarılıyor. İsrail tarafından son bir haftada ise 3 kişi ölmüştü.

CLİNTON BÖLGEYE GİDİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un İsrail’in Gazze’ye saldırıları konusunda görüşmeler yapmak için bugün İsrail’e geleceği bildirildi.

İsrail’in Haaretz gazetesi, Clinton’un bir dizi temaslarda bulunmak için bugün İsrail’e geleceğini yazdı. Clinton’un görüşmelerinde ana gündem maddesi İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve ateşkesin sağlanması konusu olacak.

Clinton’un ziyareti çerçevesinde yarın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ile görüşmesi bekleniyor.

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da İsrail’i bugün ziyaret edecek.

OBAMA, İSRAİL'E İZİN Mİ VERDİ?

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Tel Aviv yönetiminden Gazze'ye karar saldırısından kaçınması yönünde telkinde bulunmadığı bildirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Kamboçya'da yaptığı açıklamada, Obama'nın 'İsrail'in güvenliğiyle ilgili kendi kararlarını verme hakkı bulunduğuna inandığını' söyledi.

Ben Rhodes, Gazze krizinin çözülmesi için önce Hamas'ın roket saldırılarına son vermesi gerektiğini ve Mısır'ın bu süreçte rol oynayabileceğini dile getirdi.

Ayrıntılar geliyor...

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER