SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 10:42

İsrail İsveç'teki büyükelçisini geri çağırdı

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/26548697-1481646-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/26548697-1481646-622x360.jpg
İsrailden İsveçe büyük hamle!

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsveç hükümetinin Filistin devletini tanımasının ardından Stoclholm'deki büyükelçisini istişareler için çağırdı.


İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsveç hükümetinin Filistin devletini tanımasının ardından Stoclholm'deki büyükelçisini istişareler için çağırdı.

"ÇOK TALİHSİZ BİR KARAR"

İsveç’in aldığı karar İsrail tarafından büyük tepkiyle karşılandı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman konuyla ilgili olarak ‘çok talihsiz bir karar” dedi ve İsveç hükümetinin aldığı bu karardan ötürü üzgün olduğunu açıkladı. Hürriyet'in haberine göre, kararın zarar verici olduğunu ve hiçbir amaca hizmet etmediğini söyleyen Lieberman İsveç hükümetine seslenerek, "Ortadoğu’daki ilişkilerin, IKEA’dan alınmış mobilyaları evde monte etmekten daha karmaşık olduğunu anlamalısınız” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, büyükelçinin İsveç'e ne zaman döneceği konusunda bilgi vermedi.

HAMAS İSVEÇ'İN KARARINDAN MEMNUN

Hamas Hareketinden, İsveç'in Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıması önemli bir siyasi gelişme olarak değerlendirildi.

Hamas tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, "İsveç'in Filistin devletini tanımasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu önemli siyasi gelişmenin İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırılarına karşı Filistin halkının destansı direnişinin meyvesi olarak kabul ediyoruz" denildi.

Uluslararası toplumdan İsveç'in örnek alınması istenen açıklamada, İsrail'in yalnızlaştırılması, liderlerinin Filistinlilere ve Müslümanlar ile Hristiyanların kutsallarına yönelik işledikleri suçlardan ötürü yargılanmaları çağrısı yapıldı. İsveç'in yeni seçilen merkez sol hükümetinin Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom bugün Filistin'i devlet olarak tanıdıklarını açıklamıştı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerginlik

SONRAKİ HABER

Halk parlamento binasını ateşe verdi

YORUM YAZ
2 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - kahrolsun israil:31 Ekim 2014, Cuma 12:59

    Yaşasın filistin mücadelesi, kahrolsun israil..

  • - türkiyem:31 Ekim 2014, Cuma 11:34

    olan siz kimsiniz isvec de sizi tanimiyor merak etme terörist basi yakinda herkes filistini taniyecek