ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2014 Pazar 21:16

İsrail'den af yasağı

İsrailden af yasağı

İsrail Yahudileri öldürenler için af yasağı getirirken, Hamas bu gelişmeyi Filistinli tutukluların direnişini kırmak için ümitsiz bir çaba olarak değerlendirdi.


İsrail Parlamentosu Yasama Komitesinin, devlet başkanının Yahudileri öldürenler için af çıkarmasını yasaklayan kanun tasarısını onayladığı bildirildi.

İsrail Ekonomi Bakanı ve Yahudi Evi Partisi Başkanı Naftali Bennet, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, "İsrail mahkemelerine, devlet başkanının Yahudileri öldürenler için af çıkarmasını ya da cezalarını hafifletmesini engelleme yetkisi veren kanun tasarısı kabul edildi. Şimdi bu kanun tasarısının Knesset'te onaylanması gerekiyor ve biz bunun bir an evvel gerçekleşmesinde ısrar ediyoruz" ifadesini kullandı.

Bennet, İsrail hükümetinin bu kararla teröre karşı verdiği mücadelede yeni bir sayfa açtığını ve ölenlerin ailelerine karşı taşıdığı ahlaki sorumluluğu yerine getirdiğini belirtti.

Ümitsiz bir çaba

Öte yandan, Gazze'deki Hamas hükümetinden İsrail'de kabul edilen kanun tasarısına tepki geldi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Esirler Bakanı Atallah Ebu es-Sebh, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu karar İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların direnişini kırmak için sarf edilen ümitsiz bir çabadır" ifadesine yer verdi.

Sebh, kararın, İsrail hükümetinin Filistinli tutuklular hakkında izlediği politikanın bir parçası olduğunu kaydetti.

Filistinli tutukluların serbest bırakıldığı takas anlaşmasının direniş sayesinde gerçekleştiğini anımsatan Sebh, "Kararla birlikte hapishanedeki tutukluların serbest kalmasının tek yolunun direniş olduğu bir kez daha anlaşıldı" değerlendirmesini yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER