ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 15:30

İsrail'de seçim heyecanı sürüyor


Yaklaşık 5 milyon kayıtlı seçmeninin bulunduğu İsrail’de parlamento seçimlerinde oy verme işlemi devam ediyor. Şu ana kadar oy kullanan seçmen sayısının yüzde 40’a ulaştığı kaydediliyor. Kasabalar, hastaneler ve cezaevleri dâhil olmak üzere, İsrail’in büyük bir kısmında yaklaşık 10 bin oy verme merkezi saat 22.00’ye kadar açık olacak.

Seçimin favorisi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun karşısında farklı kollarda yer alan birçok parti bulunuyor. Seçimde 14’ü parlamentoda bulunmak üzere toplam 34 parti yarışıyor.

Geçen seçimden bu yana ortaya çıkan yeni partiler arasında ise Netanyahu’nun eski danışmanı Naftali Bennett liderliğindeki, aşırı sağcı ve dinci Bayit Yehudi (Yahudi Evimiz) Partisi öne çıkıyor.

Diğer dikkat çeken yeni partiler arasına ise Yair Lapid liderliğindeki laik liberal Yesh Atid (Bir Gelecek Var) Partisi, ve yine merkezci, eski Kadima lideri Tzipi Livni tarafından kurulan Hatnua (Hareket) Partisi yer alıyor.

SEÇİMİN GÖZDE PARTİLERİ

Kamuoyu yoklamalarına göre Bennett 14 sandalye kazanacak. Bu durum, Cuma günü yapılan yoklamaların son turuna göre, parlamentoda 32 sandalye alması beklenen Likud-Beitenu’nun aleyhine olacağı belirtiliyor.

İlk defa seçime katılan yeni partiler arasında bulunan liberal Yesh Atid (Bir Gelecek Var) Partisi’nin, eski TV sunucusu Yair Lapid başkanlığında 13 sandalye kazanması öngörülüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER