SON DAKİKA :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
 • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 15:47

İsrail'de ezan yasaklanıyor mu?

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/ezan-okuma-yarismasinda-birinci-secildi-1481372-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/ezan-okuma-yarismasinda-birinci-secildi-1481372-622x360.jpg
"İsrailde ezan yasaklansın"

İsrail'de aşırı sağcı "Evimiz İsrail" Partisi milletvekili Robert Ilatov, ezanın "gürültü kirliliği" yaptığını iddia ederek yasaklanmasını istedi.


İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın partisi "Evimiz İsrail" milletvekili Robert Ilatov, İsrail sınırları içerisinde 5 vakit ezanın yasaklanması yönünde bir yasa tasarısı hazırlandı.

"EZAN GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE NEDEN OLUYOR"

İngiliz The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, "gürültü kirliliği" nedeniyle ezanın yasaklanması yönünde yasa tasarısı hazırlayan Ilatov'un bu önerisinin İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından da desteklendiği belirtildi.

Ezanın günde 5 kez yüksek sesle okunduğuna dikkat çeken İsrailli aşırı sağcı milletvekili Robert Ilatov, bu durumun uyuyan birçok vatandaşı rahatsız ettiğini ileri sürdü.

Yasa teklifinde, "Negev, Galilee, Kudüs ve İsrail'in tüm şehirlerinde yaşayan yüzbinlerce vatandaş, müezinin camide düzenli olarak çıkardığı gürültüden rahatsız olmaktadır" denildi.

YASA TASARISI İLK DEFA GÜNDEMDE DEĞİL

Yasa tasarısının önümüzdeki haftalarda bakanlar kurulu gündemine geleceği iddia edildi. Ancak yasa tasarısının dini özgürlüklere engel olacağı gerekçesiyle reddedileceği belirtiliyor.

İsrail'de benzer bir yasa tasarısı 2011 yılında "Evimiz İsrail' tarafından gündeme gelmişti. O dönem yasa tasarısı Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından desketlenmesine rağmen rafa kalkmıştı. 

İsrail sınırları içerisinde yaklaşık yüzde 20 oranında Arap yaşıyor. İsrail'de yaşayan Arapların büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

Esad'dan Türkiye'ye peşmerge tepkisi

SONRAKİ HABER

Küba’da devrimden sonra bir ilk!

YORUM YAZ
5 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • Ramazan ALBAYRAK - Ramazan ALBAYRAK:31 Ekim 2014, Cuma 11:56

 • - ahmet durmuş:31 Ekim 2014, Cuma 07:46

  kilise ile yahudilerin ne alakası var .

 • - TÜRK GENCİ:31 Ekim 2014, Cuma 02:06

  KLİSELERDEN DE BİZLER RAHATSİZİZ KAPATİLSİN GÖRÜNTÜ KİRLİĞİLİĞİNE NEDEN OLUYOR !

 • - Yusuf K:30 Ekim 2014, Perşembe 23:54

 • - derdi vatan:30 Ekim 2014, Perşembe 16:44

  bizde kiliselerden rahatsızız türkiye de ki kiliseler kapatılsın..