ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 14:28

Israil yeni katliamlar peşinde!

Israil yeni katliamlar peşinde!

İsrail ordusu, Gazze’ye karşı “Koruyucu Sınır” adını verdiği bir operasyon başlattı.


Operasyon kapsamında vurulan hedeflerin görüntüleri de İsrail ordusu tarafından yayınlandı.

İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada Gazze’den İsrail’in güneyine atılan roketleri engellemek amacıyla operasyon başlatıldığını duyurdu. Sözcü, “Aralarında militanlara ait 4 ev, roket fırlatma rampaları ve diğer terörist altyapılarının bulunduğu yaklaşık 50 hedef vuruldu. Operasyonun amacı Hamas’ı vurmak ve İsrail’e atılan roket sayılarının azaltılmasıdır” dedi. İsrail ordusu tarafından yayınlanan görüntülerde ise Gazze’nin Han Yunus semtinde roket saldırılarında kullanıldığı iddia edilen Hasan Abdullah ile Ei’ad Sakik isimli Hamas üyelerinin evlerine düzenlenen hava saldırıları yer alıyor.

EN AZ 20 KİŞİ YARALANDI

İsrail ordusunun Gazze’ye hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu en az 20 kişinin yaralandı. Gazze tarafından atılan roketler İsrail tarafında şimdiye kadar küçük çaplı hasarlara neden olurken, Filistinli yetkililer de hava saldırılarının sayısının 70’den fazla olduğunu belirttiler.

Geçtiğimiz ay Filistin’de 3 İsrailli gencin kaçırılmasıyla başlayan ve İsrailli gençlerin öldürülmesinden Filistin Yönetimini sorumlu tutmasıyla tırmanan gerginlik sonrası İsrail askerleri Batı Şeria’da baskınlar düzenleyip aralarında Hamas üyelerinin de bulunduğu 650 kişiyi gözaltına almıştı.

Gözaltıları protesto eden Filistinliler, İsrail askerleriyle çatışmış ve bu sırada Filistinli Muhammed Ebu Hudayr isimli genç yakılarak öldürülmüştü. Ebu Hudayr’ın kuzeni de geçtiğimiz günlerde İsrail askerleri tarafından tekme tokat dövülmüştü. Bu gelişmelerin ardından Gazze’den İsrail’in güneyine roket atışları başlamıştı.KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER