ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 09:53

İsrail uluslararası hukuku çiğniyor

İsrail uluslararası hukuku çiğniyor

Cezayir, Ortadoğu'da İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarını, uluslararası hukuk kurallarına yapılmış küstahça bir saldırı olarak nitelendirdi.


Cezayir Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarını, "Uluslararası hukuk kurallarını ve insan hakları ilkelerini hiçe sayarak yapılmış küstahça bir saldırı" olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, uluslararası toplumun sessizliğinin İsrail'i "yayılmacı politikasını suç işleyerek devam ettirmesi" yönünde cesaretlendirdiği belirtildi.

Açıklamada, "İşgal altındaki Filistin'de, İsrail'in işlediği suçlara sessiz kalan uluslararası kamuoyu, bu tavrıyla İsrail'i cesaretlendiriyor'' denildi.

Saldırıların hedefinin Filistinlileri sindirmek ve temel özgürlüklerini kısıtlamak olduğu değerlendirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''İsrail'in Gazze'ye saldırması keyfi ve yayılmacı politikasını küstahça suç işleyerek hayata geçirmesidir. Uluslararası toplum silahsız Filistin halkının güvenliği ve yaşam hakkının temini için elinden geleni yapmalıdır. Uluslararası toplum müdahale etmeden işgal altındaki Filistin'de kan, gözyaşı ve zulüm bitmeyecektir. Cezayir, işgal altındaki Filistin ve Kudüs özgürleşene kadar uluslararası toplumu göreve çağırmak için çaba gösterecektir.''
Açıklamada, "Cezayir'in kardeş halk Filistin'in hep yanında olacağı ve bu beraberliğin Kudüs ve Filistin özgür olana dek süreceği" kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER