ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 13:48

İsrail Suriye'yi vurdu

İsrail Suriyeyi vurdu

ABD'li yetkili, İsrail'in perşembe günü Suriye'de bir hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.


İsrail uçaklarının dün Suriye'den Hizbullah'a giden gelişmiş silahları taşıyan bir konvoyu vurduğu belirtildi.

Vurulan konvoyda uzun menzilli karadan karaya füzeler bulunduğu fakat kimyasal silahların olmadığı ifade edildi.

İsrailli yetkililer, saldırı emrinin önceki gece Başbakan Binyamin Netanyahu'nun dar kabinesiyle yaptığı gizli toplantıda verildiğini aktardı.

Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi ise söz konusu saldırı ile ilgili bilgisi olmadığını söyledi. Suriyeli muhalif komutanlarda Kasım Sadeddin ise bir konvoyun vurulduğunu doğruladı.

'HABERİM YOK'

ABD veya İsrail’den konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmezken, Suriye’nin Birleşmiş milletler (BM) büyükelçisi Beşar Cefari, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Şu an bir saldırı düzenlendiğinden haberim yok” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray, ilk olarak CNN’de beliren iddianın İsrail hükümeti tarafınan yanıtlanması gerektiğini belirtirken, Pentagon açıklama yapmayı reddetti.

‘İSRAİL UÇAKLARI LÜBNAN ÜZERİNDE’

İsrail ordusu sözcülerinden biri ise ‘bu tür haberler hakkında açıklamada bulunmadıklarını’ söyledi.

İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Bu tür haberler hakkında yorumda bulunamayız. Ancak İsrail’in Suriye’ye kimyasal silah tranferi yapılmasının önüne geçmek konusunda kararlı olduğunu veya bu silahların dengeleri değiştirebilecek Hizbullah gibi örgütlerin eline geçmesine karşı koyacağını açıkça ifade edebiliriz” denildi.

CNN, Suriye’ye düzenlenen operasyon esnasında ABD’nin Lübnan üzerinde uçan İsrail savaş uçaklarına dair bilgi topladığını da öne sürdü.

İsrail, Ocak ayında Suriye’ye gitmekte olan bir konvoyu vurmuş, konvoyda Hizbullah militanlarına ulaştırılmak istenen silahlar olduğu öne sürülmüştü. 

İsrail uçakları, Ocak ayında da benzer bir saldırı düzenlemişti. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER