ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 13:08

İsrail Kızılhaç'ın önerisini kabul etmedi

İsrail Kızılhaçın önerisini kabul etmedi

Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından yapılan "Gazze'nin doğu kesimlerindeki mahallelerden ölü ve yaralıların çıkarılması için 3 saatlik ateşkes önerisinin" İsrail tarafından kabul edilmediği bildirildi.


Hamas, Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından yapılan "Gazze'nin doğu kesimlerindeki mahallelerden ölü ve yaralıların çıkarılması için 3 saatlik ateşkes önerisinin" İsrail tarafından kabul edilmediğini bildirdi.

Hamas'ın Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kızılhaç Örgütü Hamas'ın ofisini arayarak ambulansların geçmesi için 3 saatlik ateşkes önerisinde bulundu. Hamas bu öneriyi kabul etti ancak İsrail kabul etmedi. İsrail ordusu ambulansların bölgeye girmesine izin vermiyor."

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra tarafından yapılan açıklamada İsrail ordusunun, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye, Tuffah ve Zeytun mahallelerine hedef gözetmeksizin yaptığı top atışlarında en az 40 Filistinlinin katledildiği, yaklaşık 400 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

Hava ve karadan genellikle sivil yerleşim birimlerinin hedef alındığı saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 358'e yükselirken, 2 bin 685 kişi yaralandı.

Kadın ve çocuklar da var

Hamas'a bağlı El-Aksa televizyon kanalı tarafından yayımlanan videoda, caddelerin sağında ve solunda saldırılar sırasında hayatını kaybetmiş kişilerin cansız bedenlerinin yanı sıra kopmuş insan uzuvları yer alıyor. Yol kenarlarında uzanan cansız bedenler arasında kadın ve çocuklar da bulunuyor.

Ambulans ve sağlık ekiplerinin belirli bir süre girmesine izin verilmediği bölgede halk, korkulu gözlerle evlerini terk ediyor. Ayrıca bölgedeki pek çok binada bombardımanın etkisiyle ciddi hasar meydana geldi.

Sağlık ekiplerinin ölü ve yaralıları bölgeden çıkarma çalışmaları devam ediyor.

İsrail ordusunun sivil savunma ekipleri ve ambulansları hedef alıyor

İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu kesimlerine düzenlediği saldırılar nedeniyle yaralıların kaldırıldığı Şifa Hastanesinde yoğunluk yaşanıyor. İsrail ordusunun bölgeye karadan ve havadan düzenlediği saldırıların ardından ambulansların yetersiz kalması ve bölgeye ulaşamaması nedeniyle Gazzeliler, kendi imkanlarıyla yaralıları hastaneye taşımaya çalışıyor.

Yaralananların yanı sıra bölgeden kaçan binlerce kişi de "güvenli bir sığınak" olarak gördükleri Şifa Hastanesine akın ediyor. Bu nedenle hastanede bazı bölümler kadın ve çocukların sığınması için açılmak zorunda kaldığı belirtildi.

Hastaneye kaçan aileler, İsrail ordusunun sivil savunma ekipleri ve ambulansları da hedef aldığını belirtti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER