ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 10:06

İsrail, kenar mahalleleri bile bombalıyor

İsrail, kenar mahalleleri bile bombalıyor

İsrail savaş uçakları ve deniz kuvvetlerinin, Gazze Şeridi'ne yönelik yeni başlattığı operasyonda 60'dan fazla füze ve bomba attığı bildirildi.


Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in bu sabah Gazze'nin değişik bölgelerine yönelik havadan ve denizden başlattığı saldırılarda ilk belirlemelere göre 46 kişinin yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kenar mahalle ve orta kesimdeki meskun mahalleri bombaladığını ifade etti.

Ramallah'ta İsrail askerleri göstericilere gerçek mermi kullandı

Bu gece geç saatlerde, Ramallah'ta İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını protesto eden Filistinli gruplara İsrail askerlerinin müdahalesi sonucunda çatışma çıktı. İsrail askerlerinin protestoculara gerçek mermilerle müdahale etmesi sonucu 10 Filistinli yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Fetih Hareketi'nden İsrail'e kınama

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hasan Ahmed, Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail'in "savaş suçu" işlediğini öne sürerek askeri operasyonu kınadı.

Gazze Şeridi'ne yönelik başlatılan askeri operasyonun derhal durdurulması ve İsrail'in uluslararası yasalara uyması gerektiği belirtilen açıklamada, "İsrail, Filistin halkına sistematik olarak soykırım yapmaktadır. Bu kanlı saldırlar derhal durdurulmalı ve uluslararası yasalara uyulmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Ahmed, uluslararası toplumu da eleştirerek Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde meydana gelen şiddet olaylarını görmemezlikten gelmekle itham etti.

İsrail'in, Gazze'nin farklı bölgelerine son 24 saat içinde hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda 24 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

İslami Cihad Hareketi'nin komutanı öldürüldü

Diğer yandan , İslami Cihad Hareketi'nin silahlı kanadı Kudüs Tugayları'nın önde gelen komutanlarından Hafiz Hamad'ın Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bulunan evine yönelik İsrail ordu birlikleri tarafından girişilen saldırıda hayatını kaybettiği bildirildi.
Hafiz Hamad'ın İslami Cihad Hareketi'nin Beyt Hanun genel komutanı olduğu belirtildi.

50 evin tamamen yıktılar

İsrail'in pazartesi gününden itibaren Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 50 evin tamamen yıkıldığı bildirildi.

Filistin uzlaşı hükümeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı askeri operasyonlar sonucunda 50 evin kullanılamaz hale geldiğini, bin 700 konutun ise hasarlı olduğunu belirtti.
Öte yandan, Gazze Şeridi'ne yönelik bu sabah İsrail askerleri tarafından başlatılan operasyonda Şeyh Ridvan Mahallesinde bulunan 4 evin daha isabet aldığı ve evlerin ağır hasarlı olduğu bildirildi.

İsrail hücum botlarının sahilden Gazze'nin değişik bölgelerine 20 top ateşi yaptığı kaydedildi. Filistin makamlarından, olayda ölü ve yaralı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Füzeyle Nivatim Askeri Havaalanı vuruldu

Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'den 70 kilometre uzaklıktaki Nivatim Askeri Havaalanı'nın ilk kez "M75" füzeleriyle vurulduğu belirtildi.

İsrail'in pazartesinden itibaren devam ettirdiği operasyonlarda bir günde 24 kişi hayatını kaybetti ve 204 kişi yaralandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER