ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 13:00

İsrail, Gazze'yi yok ediyor

İsrail, Gazzeyi yok ediyor

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları ve düzenlediği yoğun bombardıman nedeniyle 50 bin civarında kişinin evinden kaçmak zorunda kaldığını açıklandı.


Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Mid) İsrail'in Gazze'nin doğu kesimlerine karadan saldırarak, bölgeyi yoğun bombardımana tutması nedeniyle 50 bin civarında kişinin evinden kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.

İsviçre merkezli ve faaliyet alanı Ortadoğu ve Kuzey Afrika olan Gözlemevinin Müdürü Rami Abdu, İsrail'in Gazze'nin sınır bölgelerine hedef gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılar sebebiyle insanların evlerinden kaçmak zorunda kaldığını vurguladı.

50 bin kişi evsiz

Bu nedenle Gazze'nin doğusunda yaklaşık 50 bin kişinin evsiz kaldığını aktaran Abdu, "İsrail uçakları yoğun bir şekilde Gazze'nin doğusunu bombalıyor. Öncelikli olarak da sivillerin evlerini hedef alıyor" dedi. İsrail'in saldırılarına başlamasından bu yana evsiz kalan kişi sayısının 135 bine ulaştığını belirten Abdu, İsrail ordusunun, 3 bin 121'i havadan, bin 545'i denizden, bin 923'ü de karadan olmak üzere Gazze'ye 6 bin 589 füze attığını kaydetti.

Abdu, "İsrail'in şu anda bombaladığı bölgeler nüfusun en yoğun olduğu yer yaklaşık 300 bin kişi orada ikamet ediyor" diye konuştu.İsrail ordusunun Gazze'nin doğu kesimlerine havadan ve karadan başlattığı yoğun saldırılar sebebiyle çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı kaydedilmişti.

Yerel kaynaklar da İsrail'in Gazze'nin doğu kesiminde yer alan Şucaiyye, Tuffah ve Zeytun semtlerini topçu atışıyla bombaladığını belirtti.İsrail, 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından, Perşembe akşamı da kara operasyonuna başlamıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER