ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Aralık 2016 Perşembe 18:58

İsrail, Gazzelilerin Kudüs'e girişini yasakladı

İsrail, Gazzelilerin Kudüse girişini yasakladı

İsrail'in, Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilerin Kudüs'e yönelik seferlerini askıya aldığı bildirildi.


Gazze'deki Medeni İşler Daire Başkanı Nebil en-Nahhal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in, cuma namazını Kudüs'te kılacak Gazzelilerin seferlerini ikinci bir emre kadar askıya aldığını kendilerine bildirdiğini belirtti.

İsrail'in "yolcuların aynı gün dönmemesini" gerekçe gösterdiğini ifade eden Nahhal, bazı yolcuların yakınları veya tanıdıklarının yanında kalarak dönüş koşullarına uymadıklarını doğruladı.

İsrailli yetkililer, cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılmak isteyen Gazzeli 200 yaşlının, aynı gün dönmesi koşuluyla Kudüs'e gitmesine izin veriyor. 

"Gazzelilere hayatın inşası için fırsat verilmeli"

Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı Gazze Direktörü Mamadou Sow, Gazze'de hayatın normale dönmesine engel olan kısıtlamaların sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Sow, Kızılhaç binası önünde düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki görev süresinin dolduğunu ifade ederek, Gazze'nin geniş imkanlara sahip olduğunu ancak kısıtlamaların Filistinlilerin günlük hayatını çok fazla etkilediğini söyledi.

Gazze'nin ihtiyaçlarının sadece insani yardımlarla karşılanamayacağına dikkati çeken Sow, "Gazzelilere, hayatın inşası için fırsat verilmeli ve onurlu bir gelecek için bölge sakinlerinin umutları canlandırılmalı. Çevre yönetimler tarafından uygulanan kısıtlamalar, bölgede hayatın ve yıkılan altyapının yeniden inşasını engelliyor." dedi.

Sow, bölgedeki insani ihtiyaçların, teşkilatın tek başına karşılayabileceğinden çok daha fazla olduğunu dile getirerek, "Gazze'de uygulanan kısıtlamalar, istikrarın sağlanmasını engelliyor. Bu durum, bölgedeki tüm kesimleri sıkıntıda bırakıyor." diye konuştu.

Konuşmasında uluslararası topluma seslenen Sow, Gazze'de 2 milyon insanın bu küçük bölgede yaşaması ve böylesi bir insani durumda bırakılmasının utanç kaynağı olduğunu söyledi.

- "Dünya Gazzeli gençlerin asla teslim olmayacağını bilmeli"

Filistinli gençler arasındaki işsizlik sorununa da çözüm bulunması gerektiğini kaydeden Sow, "Dünya Gazzeli gençlerin asla teslim olmayacağını bilmeli." ifadesini kullandı.

Sow ayrıca, Kızılhaç'ın Gazze'deki kısıtlamaların son bulması için çevre ülkeler ve ilgili kurumların yetkilileriyle görüşmelere devam ettiğini vurguladı.

Kızılhaç Gazze Direktörlüğü görevine iki yıl önce gelen Sow'un yerine Guislain Defurne'ın atandığı ifade edildi.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006 yılından bu yana abluka altında tutuyor. İsrail yönetimi, askeri amaçlar için kullanılacağı gerekçesiyle inşaat ve gıda sanayinde gerekli bazı malzemeler ile ürünlerin Gazze'ye girişini yasaklıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER