ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 23:21

İsrail-Filistin barış müzakereleri yarın Washington'da başlıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı: Washington'da yapılacak görüşmelerin, tarafların gelecek aylarda müzakerelerde nasıl ilerleyebileceğine ilişkin prosedürel bir çalışma planının geliştirilmesi için fırsat teşkil edecek.


 

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yarın Washington'da başlayacağını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşerek, doğrudan nihai statü müzakerelerinin resmen yeniden başlaması amacıyla Washington'a üst düzey müzakere heyetlerini göndermeleri için kişisel davette bulunduğunu belirtti.

Psaki, İsraillilerin müzakerelerde Adalet Bakanı Tzipi Livni ve Yitzhak Molcho, Filistinlilerin de Başmüzakereci Saib Erekat ve Muhammed Ştayyeh tarafından temsil edileceğini aktardı.

Bakan Kerry'nin 19 Temmuz'da Amman'da, İsrail ve Filistinlilerin doğrudan nihai statü müzakerelerinin yeniden başlaması temelinde bir anlaşmaya vardığını açıkladığını hatırlatan Psaki, Washington'daki görüşmelerin, bu müzakerelerin başlangıcına işaret edeceğini bildirdi.

Psaki, Washington'da yapılacak görüşmelerin, tarafların gelecek aylarda müzakerelerde nasıl ilerleyebileceğine ilişkin prosedürel bir çalışma planının geliştirilmesi için fırsat teşkil edeceğini belirtti.

Jen Psaki, Kerry'nin, davetinde, "Netanyahu ve Abbas'ı gösterdikleri cesaretten dolayı takdir ettiğini ve iki liderin de bu noktaya gelmeyi sağlayan zor kararlar almada isteklilik gösterdiğini belirtiğini" kaydetti. 

Kerry'nin "Onların liderliğinden minnettarız" dediğini aktaran Psaki, ABD ve tarafların bu anlamlı tartışmalara başlamayı ve nihai statü anlaşmasına doğru yol almayı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER