ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 16:04

İsrail askerleri okula girdi

İsrail askerleri okula girdi

İsrail askerleri, Batı Şeria'da, silahlı Yahudi yerleşimcilerin aracına taş attıkları iddiasıyla Filistinli öğrencileri gözaltına almak için bir okula baskın düzenledi.


 

İsrail askerlerinin Batı Şeria'da, Yahudi yerleşimcilerin aracına taş attıkları iddiasıyla Filistinli öğrencileri gözaltına almak için bir okula baskın düzenlediği, okulun bulunduğu köye barikat kurarak giriş-çıkışları engellediği bildirildi.

AA'ya konuşan Özgür Filistin için Dayanışma Hareketi Koordinatörü Gassan en-Neccar, "Onlarca İsrail askeri, Nablus kentindeki Burin köyünde yer alan liseyi bastı. Okula zorla giren askerler, silahlı Yahudi yerleşimcilerin arabalarına taş attıklarını öne sürerek bazı öğrencileri gözaltına almaya çalıştı" dedi.

Neccar, "Askelerin Birun Lisesi'ne girmesinin ardından köy halkının olay yerine gelerek okul çevresinde toplandı. Askerler, halk toplanmaya başlayınca öğrencileri gözaltına alamadan geri çekilmek zorunda kaldı ve okuldan çıktı" diye konuştu.

Askerlerin daha sonra okulun çevresini sardığını, gözyaşartıcı gaz ve ses bombaları attığını belirten Neccar, "Okul, mecburen boşaltıldı. Okuldan çıkan askerler, köyün girişine barikat kurarak giriş-çıkışları engelledi" ifadelerini kullandı.

Yaşanan olaylara ilişkin İsrail makamlarından henüz resmi açıklama yapılmadı. Burin Lisesi, daha önce de İsrail askerlerinin benzer saldırılarına maruz kalmıştı.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria'ya yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER