ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2018 Çarşamba 13:04

İsrail, Arap köyü Arakib'i 125'inci kez yıktı

İsrail, Arap köyü Arakibi 125inci kez yıktı

İsrail askerleri, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı El-Arakib köyündeki evleri 125'inci kez yıktı.


İsrail askerleri, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı El-Arakib köyündeki evleri 125'inci kez yıktı.

Arakib'i Savunma Komitesi Üyesi Aziz et-Turi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sabah köye baskın düzenleyen İsrail güçlerinin "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla Filistinlilere ait evleri yıktığını söyledi.

İsrail'in Temmuz 2010'dan bu yana Arakib köyünde 125'inci defa yıkım gerçekleştirdiğini belirten Turi, "Topraklarımızı bırakıp bir yere gitmeyeceğiz. İsrail makamları evlerimizi yıktıkça biz yeniden inşa edeceğiz." dedi.

Arakib köyünde, 80'den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor. İsrail yönetimi, köyün yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail'in kurulmasından çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Necef bölgesindeki diğer köylere de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail şimdiye kadar, 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümüne el koydu.


KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER