ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Temmuz 2014 Pazartesi 08:57

İsrail, 7'si milletvekili 14 Hamas üyesini gözaltına aldı

İsrail, 7si milletvekili 14 Hamas üyesini gözaltına aldı

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde 7'si Hamas milletvekili 14 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.


Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'daki bazı kentlere baskın düzenleyerek, Hamas milletvekilleri Ömer Abdurrazzak'ı Selfit, Davut Ebu Seyr'i Nablus, Halid Yahya ve İbrahim Dahbur'u Cenin, Riyad Raddad ve Fethi Karavi'yi Tulkerm ve Fadl Hamden'i Ramallah kentinde gözaltına aldığını belirtti.

Hafeş, Nablus'taki Ulusal en-Necah Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdussettar Kasım ile Batı Şeria'nın güneyindeki el-Halil kentinde Hamas üyesi 6 aktivistin de gözaltına alındığını dile getirdi.

İsrail'in geçen haftadan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 172'ye yükseldi, bin 260 kişi ise yaralandı.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından, Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

Gazze'de ölenlerin sayısı 172'ye yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 172 kişinin hayatını kaybettiği, bin 267 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Gazze'deki Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği hava saldırılarında 3 kişi, Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah kentinde bir grup Filistinliye yönelik hava saldırısında da 5 kişi hayatını kaybetti. 

Gazze'deki bir eve düzenlediği bombardımanda yaralanan 1 Filistinli de hayatını kaybetti.

Saldırılarda 73 kişi yaralandı.

İsrail'in geçen haftadan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 172'ye yükseldi, bin 267 kişi ise yaralandı.

İsrail'in daha önce düzenlediği saldırılarda 172 kişi hayatanı kaybetmiş, bin 260 kişi de yaralanmıştı.

7 Filistinli daha yaralandı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda 7 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, İsrail'e ait savaş uçaklarının, Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda er-Rimal semtinde hükümete ait bilgisayar sistemlerinin bulunduğu binanın hedef alındığını ve 5 kişinin yaralandığını ifade etti.

Şeyh Aclin semtinde ise Şemleh ailesine ait eve düzenlenen saldırıda 2 kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan, İsrail savaş uçakları tarafından Deyru'l Belah kentinde en-hedef alınan Nur Camisi'nin tamamen yıkıldığı ve çevredeki evlerin zarar gördüğü bildirildi.

Tarım arazilerine düzenlenen hava saldırılarında ise yakın bölgelerdeki evlerde büyük çapta hasar meydana geldiği kaydedildi.

560 ev zarar gördü

Filistin uzlaşı hükümetinin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 560 evin tümüyle zarar gördüğünü belirtti.

Hasayine, "İsrail'in Gazze'de geçen pazartesi günü başlattığı saldırılardan şimdiye kadar 560 ev tümüyle, 12 bin 800 ev ise kısmen zarar gördü" dedi.

Ürdün'de, Gazzeliler için kan bağışı

Ürdün'de, Gazzeliler için kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Başkent Amman'da, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazzeliler için düzenlenen kampanyaya Ürdünlüler yoğun ilgi gösterdi.

Ürdün Ticaret Odası Birliği tarafından organize edilen ve 2 gün sürecek kampanyaya destek verenlerden Muhammed Hamid, yaptığı açıklamada, "Umarım, Gazzeli kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğundan daha çok kan bağışına ulaşabiliriz" dedi.

Ömer Kılani de "Ürdünlülerin kanının, en azından İsrail'in saldırılarında yaralanan sivillere yardım sağlamasını umuyorum" diye konuştu.

Arap dünyasının tutumunu eleştiren Kılani, "İsrail'in Gazze'ye ve Filistinlilere yönelik başlattığı saldırılarla işlediği sistematik suça Arap dünyasının sessiz kalması hayal kırıklığı" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER