ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 14:20

İsrail 23 tünelin bulunduğunu iddia etti

İsrail 23 tünelin bulunduğunu iddia etti

İsrail, Gazze Şeridi'ne karadan saldırıları başlattığı 17 Temmuz'dan bu yana 23 tünelin bulunduğunu iddia etti.


İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, 23 tünele ait 66 giriş noktası bulunduğu ve bu tünellerden 6'sının yıkıldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Koruyucu Hat askeri operasyonun başladığı 7 Temmuz'dan bu yana 2 bin 925 hedef vuruldu. Bunun bin 388'i kara saldırılarından beri, 310'u ise son 24 saat içinde" denildi.

Camilere içlerinde cephane ve askeri unsurlar bulunduğu için saldırı düzenlendiği savunulan açıklamada, şu iddialara yer verildi:

"Son 24 saat içinde hedef alınan yerler arasında, silah saklamak için ve Hamas'ın toplanma noktası olarak kullanılan askeri kompleksin bulunduğu Refah kentindeki bir cami ile İslami Cihad Hareketi tarafından roket saklama, operasyon odası ve toplanma yeri olarak kullanılan bir cami bulunuyor. Bunların yanında 40 roket fırlatma rampası, 50 yönetim ve kontrol merkezi vuruldu."

Karadan saldırıların başladığı tarihten itibaren 28 Filistinlinin gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada ayrıca, Gazze'den İsrail'e 2 bin 60 roket atıldığı, bunun bin 600'ünün İsrail'e düştüğü, 396'sının Demir Kubbe savunma sistemi tarafından imha edildiği ileri sürüldü.

İsrail, dün Şuheda el-Aksa, El-Faruk ve El-Ebrar camilerine saldırı düzenlemişti. Saldırılarda 2 cami tamamen yıkılmış ve patlamanın etkisiyle çevre evlerde hasar meydana gelmişti.

"Koruyucu Hat" adı altında 7 Temmuz'da Gazze’yi havadan vurmaya başlayan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

İsrail’in genellikle sivil yerleşim birimlerini hedef aldığı saldırılarda, şu ana kadar 583 Filistinlinin öldüğü, 3 bin 554 kişinin yaralandığı bildirilmişti. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER