ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 15:21

İspanyolların tepkisini çekti


Ekonomik krize çare arayan İspanya, ‘kumarhaneler kralı’ Sheldon Adelson’un 17 milyar Euroluk mini-Las Vegas projesi için sigara yasağını yumuşatacak.

Adelson’un istekleri üzerine Eurovegas projesi için Madrid Özerk Bölgesi’nde mali ve kentsel yasalarda değişiklik yapılırken, bir tek sigara yasağının kaldığı belirtiliyordu.

En son yapılan anketler, İspanyolların yüzde 82’sinin kumarhanelerde sigara içilebilmesi için sigara yasağı kanununun değiştirilmesine karşı olduğunu gösteriyor.

Şimdiye kadar kanun değişikliğinin gündemde olmadığını söyleyen Başbakan Mariano Rajoy, dün Adelson’la Moncloa Sarayı’nda yaptığı görüşmede sonra yumuşadı.

Başbakan Rajoy, “Eurovegas’da sigara içilebilmesi için kanunda istisnalar yapılacak mı?” şeklindeki soruya, “Bay Adelson’la ilgili bu konuda herhangi bir karar alınmış değil ama ülkede birçok istihdam oluşturması nedeniyle bunun çok iyi bir proje olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

El Pais gazetesinin haberine göre, Yahudi işadamı Adelson İsrail’e giderken Madrid’de durmasının sebebi sigara yasağını konuşmak değil çünkü o sorunu zaten çözüldü biliyor. Madrid Özerk Yönetimi Başkanı Ignacio Gonzalez ve Sheldon Adelson kumarhanelerde sigara içme konusunu görüştüğü kaydedilirken, hükümeti de zorda bırakmayacak bir formül üzerinde çalışıldığı ifade edildi.

Öte yandan Semfyc’in düzenlediği ankete katılan 8 bin İspanyol’dan yüzde 82’si 'mevcut sigara yasağı kanunu korunmalı' dedi.

Sigara yasağının işlediğini söyleyen sağlık uzmanları da hükümetin olası girişimine karşı uyarıda bulundu. İspanyol Kardiyoloji Derneği Başkanı Vicente Bertomeu, "Sigara yasağı kanunu işliyor. Bilimsel araştırmalar, mevcut uygulama sayesinde, İspanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde, kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıklardan hastanelik olanların sayısını azalttığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

“Bence hükümet kesin bir karar almadan önce olası sonuçları göz önünde bulundurmalı.” diyen Bertomeu, “Şüphesiz kanun değişikliği sağlık masraflarını ve ölümleri artıracaktır. Eurovegas’a istisna yapılması da diğer bar ve restoran ve benzeri yerler arasında bir süre önce kapanan ve gereksiz tartışma doğuracaktır.” yorumunu yaptı.

İspanyol Pnömoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Toplumu’nun (Separ) verdiği bilgilere göre İspanya’da sigaradan ölenlerin sayısı yılda 53 bini buluyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER