ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 18:27

İspanyollar hükümete güvenmiyor


İspanya’daki ekonomik kriz ve son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk skandalları halkın politikacılara olan güvenini yerle bir etti.

İspanya Sosyolojik Araştırmalar Merkezi'nin (CIS) en son yayınladığı araştırmaya göre, Başbakan Mariano Rajoy ve ana muhalefet partisi lideri Alfredo Perez Rubalcaba’ya olan güvensizlik yüzde 80’i aştı.

4-14 Ocak günleri arasında yapılan ankete katılan İspanyollar, Halk Partisi (PP) lideri Başbakan Rajoy’un kendilerine az (yüzde 28,4) veya hiç (yüzde 53,7) güven vermediğini belirtti. Buna karşın, katılımcıların sadece yüzde 2,3’ü Mariano Rajoy’un çok güven verdiğini kaydederken, yüzde 14,2’si ise yeterince güvenilir buldu.

Aynı şekilde Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) Başkanı Rubalcaba’ya az güvenenlerin oranı yüzde 39 olurken, yüzde 49’u tarafından hiç güven vermediği ifade edildi.

İKTİDAR PARTİSİ KAN KAYBEDİYOR

İspanya’nın 48 bölgesinden seçilen 238 belediyede 2,483 kişiyle yüz yüze yapılan anket sonuçları iktidardaki Halk Partisi’nin (PP) Kasım 2011 seçimlerinden beri yüzde 10 civarında oy kaybettiğini ortaya koydu.

CIS rakamlarına göre, yüzde 44,63 oyla iktidara gelen PP bugün seçim olması halinde yüzde 35 civarında oy alacak.

2011 genel seçimlerinde PSOE ile aradaki farkı yüzde 16’ya kadar çıkaran muhafazakâr Halk Partisi, yavaş yavaş avantajını kaybetti ve fark yüzde 5’e kadar indi.

İspanya Sosyalist Partisi ise yaklaşık 5 milyon işsizliğin bulunduğu ülkede, oylarını son seçimlere göre yaklaşık 2 puan artırarak yüzde 30,2’ye ulaştı.

Öte yandan CIS’ın kamuoyu araştırması, iktidar partisinde patlak veren ve Başbakan Rajoy’un da adının karıştığı yolsuzluk skandalının öncesine denk geldi. Halk Partisi’nin eski haznedarı Luis Barcenas’ın ‘gizli hesap’ tutarak partinin önde gelenlerine ek maaş dağıttığı yönündeki iddiaların PP’yi ciddi sarsacağı yorumları yapılıyor. Ekonomik krizin yol açtığı yüksek işsizlik ve kesintilerle mücadele eden İspanyol halkı, yolsuzluk iddialarına tepki gösterdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER