ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:07

İspanya’da "X" partisi kuruldu


İspanya’da ortaya çıkan Öfkeliler Hareketi 15M’in aktivistleri, “Geleceğin Partisi” diye lanse ettikleri X Partisi’ni kurduklarını açıkladı.

İnternet ortamında Serbest Kültür hareketinin de destek verdiği X Partisi, internet aracılığıyla, “Wikihükümet, Kamusal Yasama Girişimleri, vatandaşların yasama sürecine direk katılımı, şeffaflık” amaçlıyor.

17 Aralık'ta İspanya İçişleri Bakanlığı’na siyasi parti olarak kaydı yapılan “Geleceğin Partisi” bugün faaliyete geçtiğini duyurdu.

Youtube’a yüklenen videoda , ‘demokrasinin var olduğu’ gelecekten geldiklerini söyleyen yeni oluşumun parti programı ‘demokrasi ve nokta’dan oluşuyor.

X Partisi üyeleri, 2013 yılında “sistemi yeniden başlatmak” istediklerini belirterek, “Eğer politikacılar sorunsa biz onların sorunu olacağız.” şeklinde konuştu.

İnternette yayınlanan video kaydında, “Biz iki devrimin yaşandığı tarihi anın çocuklarıyız; biri 15M ve diğeri de organize olmak açısından internet.” denildi. Ancak kendilerinin 15M Hareketi’nin partisi olmadığını belirten Geleceğin Partisi üyeleri, “15M parti olmak istemiyor ve temsil de edilemez.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 90 kişinin aktif olarak çalıştığı X Partisi’nin web adresi http://partidodelfuturo.net/ ilk saatlerde teknik bir sorun yaşarken, twitter ve facebook hesaplarından seslerini duyurmaya çalışıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER