ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:22

İspanya’da rejim değişikliği isteyen göstericiler meclisi işgal etmeye çalışıyor


İspanya’da rejim değişikliği talep eden En Pie! (Ayakta!) Platformu, bugün Parlamento’yu ‘işgal etme’ girişiminde bulunacak.

Meclis’in etrafını demir parmaklıklar ve zırhlı araçlarla saran İspanyol polisi, göstericilerin içeriye girmesine engel olmaya çalışıyor.

Amaçlarını “Rejimin düşürülmesi (hükümetin istifa etmesi, Meclis’in ve Devlet Başkanı’nın tasfiyesi, yeni adil bir politik, ekonomik ve sosyal düzene geçmek için geçiş sürecini başlatmak)” olarak belirleyen platform, polis çemberini yarıp Parlamento binasına bayrak dikmek istiyor.

Portekiz’de Salazar rejiminin düştüğü gün olan 25 Nisan’ı seçen radikal gruplar, İspanya’nın farklı şehirlerinden otobüslerle protestocuların gelmesini sağladı.

Güvenlik güçleri, Barcelona, Valencia ve Valladolid gibi şehirlerden gelen protestocularla birlikte yaklaşık 8 bin kişinin Meclis önüne toplanacağını tahmin ediyor.

Başkent Madrid’in Puerta de Alcala, Atocha Metrosu ve Sol Meydanı’nda bir araya gelecek olan göstericiler, TSİ 18.00’dan itibaren üç farklı noktadan Meclis’e doğru yürümeye başlayacak.

“Meclis’i işgal et” sloganını seçen göstericiler, 25 Eylül 2012’de da İspanya Parlamentosu’nu işgal etme girişiminde bulunmuş ve birçok şiddet olaylarına sebebiyet vermişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER