ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 00:26

İspanya'da genel grev


İspanya'da ekonomik krize karşı hükümetin yaptığı kesintileri protesto etmek için işçi sendikalarının çağrılarıyla yapılan 24 saatlik genel grev, başkent Madrid'deki Sol Meydanı'ndan başlatıldı.

Ülkenin iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT'nin genel sekreterlerinin katılımıyla düzenlenen etkinliğe, sendika liderleri maksimum katılım istedi. 150 sivil toplum örgütünün de destek verdiği genel grev kapsamında, 600'den fazla uçuşun iptal olacağı, toplu ulaşımların asgari hizmet düzeyinde verileceği bildirildi. Hükümete, ''Ya ekonomi politikanı değiştir ya da git'' diye seslenen sendika liderleri, değişiklik olana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

Madridli bir belediye memuru, ''Arka arkaya kesmeye başladıkları haklarımızı savunmak için buradayız. Sağlık ve eğitim sistemini, işimizi savunmak için genel greve katılıyoruz. Bu krizi biz yaratmadık ama ödeyen biziz. Krizi bankalar yarattı ve onlara daha fazla para verilmesini istemiyoruz'' dedi.

Maaşının yüzde 7 oranında kesildiğini, ikramiyelerinin artık ödenmediğini, sağlık ve sosyal yardımlarının bittiğini anlatan İspanyol vatandaşı, ''3 çocuğum var. Kızımın maaşını düşürdüler, bir oğlum işsiz diğeri de barını kapatmak üzere. Böyle giderse çocuklarım da gelip evde bizle yaşamaya başlayacaklar. Sonumuz ne olacak bilmiyorum'' ifadesini kullandı.

9 yıldır İspanya'da yaşayan Perulu bir vatandaş da ''Daha iyi bir hayat yaşamak için İspanya'ya geldim ve bu ülkenin işçisinin rüyasını ben de paylaştım. İnşaat işçisiyim ve şu anda işsizim. Bu kadar çok kesintiyle yaşanamaz. Artık yeter. Burada kalmak, İspanya'nın ekonomisinin büyümesini görmek ve İspanyol halkının mutlu olmasını istiyorum'' diye konuştu.
    
İspanyol Hükümeti'nin değerlendirmeleri
    
Öte yandan, İspanyol Hükümeti'nden yapılan değerlendirmelerde, ''Genel grev bir hata. Sadece İspanya'nın dış imajına ve ekonomiye zarar verecektir'' denildi.

Ekonomi Bakanı Luis de Guindos ''Genel grev hakkına tam saygı gösteriyorum ama bu görüşü paylaşmıyorum'' derken, Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo da ''Genel grev hiçbir şeye yardım etmiyor. Tüm ülkenin hedefi, istihdam yaratmak olmalıdır, genel grev değil'' ifadesini kullandı.

küçük siyasi partilerin çoğu ise genel greve destek verdi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER