ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:47

İspanya’da eğitim sektörü greve gidiyor


İspanya’da hükümetin yaptığı kesintilere karşı çıkan kamu eğitim sektörünün önümüzdeki Perşembe günü greve gideceği bildirildi.

Öğretim görevlileri, öğrenciler ve veli organizasyonlarının oluşturduğu Kamu Okulu Platformu’nun çağrısı doğrultusunda, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm kamu eğitim kurumları grev yapacak.

Grevi organize edenlerin talebi, eğitimde yapılan kesintilerin geri verilmesi, Eğitim Kalitesini Yükseltme Kanunu’nun (LOMCE) geri çekilmesi ve Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Jose Ignacio Wert’in istifasından oluşuyor.

Euro Press’a konuşan Öğrenci Veli Dernekleri Konfederasyonu (CEAPA) Başkanı Jose Maria Sanchez, hükümetin girişimini İspanya’yı 70’li yıllara götürecek “kontra-reform” olarak tanımladı ve İspanyol Episkopal Konferansı’nın çıkarlarından etkilen “ideolojik dayatma” olduğunu öne sürdü.

9 Mayıs Perşembe günü İspanya’nın 30’a yakın şehrinde çeşitli gösteriler düzenlenecek. Başkent Madrid’de Neptun Meydanı’ndan başlayacak olan protestoların Eğitim Bakanlığı’nda son bulması bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER