ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 22:05

İspanya'da 3 günlük yas

İspanyada 3 günlük yas

İspanya'nın Leon kenti yakınlarındaki maden ocağında metan gazı patlamasından kaynaklanan kazada hayatını kaybeden 6 kişi için Castilla y Leon özerk yönetiminde 3 günlük yas ilan edildi.


İspanya'da maden ocaklarında son 18 yılın en büyük kazası olarak gösterilen olayda 6 kişi hayatını kaybederken, 4'ü ağır 5 maden işçisinin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Yetkililerden tarafından yapılan açıklamada, kömür madeninde 15 kadar işçinin kazı yaptığı bir ocağın yakınlarında kokusuz, gürültüsüz ve büyük çapta bir metan gazı kaçağı olduğu, işçilerin koruyucu maske takmaya ve kaçmaya fırsat bulamadıkları ifade edildi.

Öte yandan yaşları 30 ila 55 arasında olan maden ocağında ölen işçilerden dolayı madencilerin ailelerinde gözyaşı, sessizlik ve öfke hakim.

Kazada yaralanan bir madencinin eşi, duygularını gazetecilere şu sözlerle anlattı:

''İnsanlar, madencilere yapılan yardımdan dolayı ayrıcalıklı olduğumuzu düşünüyor ama kocalarımıza her sabah güle güle dediğimizde, onları tekrardan göreceğimizi bilemiyoruz.''

Bu arada İspanya'da ekonomik kriz gerekçesiyle maden işçilerine yönelik kesintiler yapılmasından dolayı, uzun süredir hükümetin maden sektörüyle ilgili politikasına karşı gösteriler yapan maden işçileri sendikaları, Leon'daki maden ocağındaki kazayı protesto amacıyla 48 saatlik iş durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Maden işçileri sendikalarının protestosunun, bu gece yarısı başlayacağı duyuruldu.

İspanya'da siyasi partiler, madenci ailelere başsağlığı mesajı yollarken, Endüstri Bakanı Jose Manuel Soria Leon'a gitti.
Kazanın meydana geldiği maden ocağı, 1893 yılında kurulan Hullera Vasco-Leonesa firmasına bağlı. Ekonomik krizden etkilenen ve üretimi düşen firmanın likitide sorunundan dolayı mart ayından bu yana işçi çıkarma kararı aldığı ve işçilerinin maaşlarını gecikmeli ödediği bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER