ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 13:07

İspanya Mavi Marmara soruşturması açacak mı?

İspanya Mavi Marmara soruşturması açacak mı?

Filistin'e insani yardım malzemesi götüren uluslararası "Özgürlük Filosu" içinde bulunan Mavi Marmara gemisine 2010 Mayıs ayında İsrail tarafından yapılan saldırının 3 İspanyol mağduru, İspanya'daki hukuki mücadelesini sürdürüyor.


İspanya'daki Ulusal Mahkeme Hakimi Pablo Ruz'un, 17 Haziran'da aldığı Mavi Marmara ile ilgili soruşturmayı kapatmama kararı, dava açılması talebinde bulunan İspanyol mağdurlar Laura Arau, Manuel Tapial ve David Segarra'yı umutlandırdı.

İsraildoğru bir soruşturma yürütemeyecek

Arap Olayı Dayanışma Komitesi ve Barış ve Kültür Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, İspanyol meclisinde evrensel hukuk olaylarıyla ilgili İspanyol mahkemelerinin yetkilerini kısıtlayıcı karara rağmen hakim Ruz'un Mavi Marmara ile ilgili soruşturmayı kapatmamasının, memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. İspanyol mağdurlar ve dernek temsilcileri, İsrail'in Mavi Marmara'yla ilgili "doğru bir soruşturma yürütemeyeceğini" savunarak, İspanyol mahkemelerinin bu konuyla ilgili yargılama yetkisine sahip olduğunu belirttiler.

Soruşturmayı kapatmama kararı 

Hakim Ruz, aldığı kararda, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye veya İsrail'de bir soruşturma açılıp açılmadığı konusunda kendisine bilgi verilmesi için İspanya Yüksek Mahkemesi'nden talepte bulunurken, bu ülkelerde yasal bir süreç başlatılmış olsa bile olayın İspanyol hükümeti tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınması talebinde bulunabileceğini açıklamıştı. İspanyol meclisi, mart ayında yaptığı yasal değişiklikle İspanyol mahkemelerinin uluslararası olaylarla ilgili dava açabilmesi için İspanyol mağdur veya İspanya'da yaşayan bir kişi olma şartı konulurken, Mavi Marmara saldırısı sırasında gemide 3 İspanyol gönüllünün bulunmasından dolayı Ulusal Mahkeme hakimi Ruz, soruşturmayı kapatmama kararı aldı.

Mavi Marmara olaylarına sessiz kalan İspanyol hükümetinin, mahkemeden talep gelse dahi konuyu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıması şimdilik olası görülmüyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER