ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 01:42

İspanya Katalonya özerk bölgesinde seçim


İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde yapılan seçimleri kazanan ancak büyük oy kaybına uğrayan Yönelim ve Birlik (CIU) partisinin lideri ve Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas, ''İstediğimiz mutlak çoğunluğun uzağında kaldık, bu açık. Durum kolay değil ama yine de bağımsızlıkla ilgili referandum hedefimizde ileriye gideceğiz'' dedi.

135 sandalyeli Katalan parlamentosunda, en az 68 hedefi ile yola çıkan ancak beklediğinin çok gerisinde bir sonuç alıp, sahip olduğu 62 milletvekili sayısını 50'ye düşüren CIU lideri, buna rağmen bağımsızlık yolunda ilerleyeceklerini söyledi. Mas, ''Çok daha karışık bir duruma gelsekte, referandumu sonuçlandırmayı deneyeceğim'' ifadesini kullandı.

Mas, Katalonya'nın bağımsızlığını isteyen ve seçimlerde milletvekilini 21'e çıkartan Katalonya Cumhuriyetçi Solu'na (ERC) isim vermeden seslenerek, ''Farklı şekillerde de olsa bazı aynı amaçta birleştiğimiz partiler mecliste yükseldi. Kendi devletimizi elde etmek için çoğunluğu sağlamlaştırmalı ve genişletmeliyiz'' çağrısında bulundu.

Öte yandan Katalonya'daki seçim sonuçlarını değerlendiren İspanya'da iktidardaki Halk Partisi'nin (PP) genel sekreteri Maria Dolores de Cospedal, Katalan Başkanı Artur Mas'ın ''Egemenlik iddiasının başarısızlığa uğradığını'' savundu.

Cospedal, Madrid'deki parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Katalonya'nın erken seçimlere gitmesine gerek olmadığının seçim sonuçlarından görüldüğünü söyledi. İktidar partisinin genel sekreteri ''PP, asla CIU ile bir pakt kurmayacaktır. Çünkü Katalonya'yı İspanya'dan ayırmak isteyen bir partiyi destekleyemeyiz'' dedi.

Cospedal, Katalonya'daki seçimlerde 8 milletvekili kaybeden sosyalistlerin ''2. kaybeden'' olduğunu, milletvekilini 18'den 19'a çıkartan PP'nin Katalonya'daki kolu PPC'nin ise bu bölgedeki en iyi sonucunu aldığını ifade etti.

25 Kasım erken seçimlerinin resmi sonuçları ve son seçimlere oranla kaybedilen milletvekili sayıları şöyle:

Yönelim ve Birlik CIU 50 (-12),

Katalonya Cumhuriyetçi Solu ERC 21 (+11),

Katalonya Sosyalist Partisi PSC 20 (-8),

Katalonya Halk Partisi PPC 19 (+1),

Yeşiller ve Birleşik Sol ittifakı ICV-EUIA 13 (+3), Ciutadans 9 (+6),

Halk Birliği CUP 3 (+3).
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER