ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:11

İspanya 'istemez yan cebime koy' dedi

İspanya istemez yan cebime koy dedi


İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkesinin bulunduğu ciddi ekonomik krizden dolayı dış finans yardımı isteme olasılığı iddialarına karşı ''Bugün için buna ihtiyacımız yok, ondan dolayı istemedik ama ihtiyacımız olursa kullanırız'' dedi.
    
Rajoy, bir İspanyol radyosuna verdiği demeçte, ''Sadece İspanya'nın çıkarlarına uygun olması halinde AB'den dış finans yardım istenmesi olasılığının kullanılabileceğini'' söyledi. Hiçbir AB üyesinin ''asla finans yardımı almayacağız'' demediğini kaydeden Rajoy, ''Zaten böyle denilse hata olurdu'' diye ekledi.
    
İspanya Başbakanı ayrıca, Avro Bölgesi'ndeki bankaların tek elden denetimi için Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) bağlı bir mekanizma oluşturulması ve AB üyelerinin kamu borçlarının ECB tarafından satın alınmasına olanak sağlanılmasıyla ilgili girişimi ''çok olumlu'' olarak değerlendirdi.
    
Öte yandan Rajoy, işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalan ülkelere yardım amacıyla AB'de bir ortak işsizlik fonu kurulması yönündeki önerinin ancak 2013'ün haziran ayında masaya yatırılıp tartışılabileceğini ifade etti.
    
Rajoy, başbakanlığının ilk yılı olan 2012'de yaptığı kesintiler için ''Zor kararlardı ama zorunluydu'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER