ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 14:12

İspanya, Hispan TV'nin yayınını durdurdu


İspanya’nın Madrid bölgesinde yayın yapan İran televizyon kanalı Hispan TV’nin yayınları, “ciddi insan haklarını ihlali yapan şahısların yönetimde yer aldığı" gerekçesiyle durduruldu.

Madrid’in Dijital Karasal Televizyon’unda (TDT) geçtiğimiz sene bir derneğe ait düşük frekanslı kanalı kiralayarak İspanyolca yayına başlayan Hispan TV, Avrupa Birliği’nin İran’a karşı yaptırımlarına takıldı.

İspanya devleti geçen Şubat ayında Hispasat uydusunda yayın yapan ve Latin Amerika’dan da izlenebilen Hispan TV ve Press TV’ye (İngilizce) yasak getirmişti. İran’ın nükleer programına karşı yaptırım uygulayan AB ülkeleri arasına katılan İspanya merkez hükümetinin, Madrid Bölgesel Yönetimi’ne de bir uyarı gönderdiği belirtiliyor.

Ancak merkez hükümetle aynı argümanı kullanmayan Madrid Bölgesel Yönetimi, Hispan TV’ye frekansı kiralayan Asociación Cultural Radio Club 47’ye bir yazı göndererek bir an önce “ciddi insan hakları ihlalleri yapan şahısların yönetimde yer aldığı ve işbirliği yaptığı" kanalın yayınına son vermesini talep etti.

Edinilen bilgiye göre söz konusu şahıslardan birinin Hispan TV ve Press TV gibi birçok kanalın sorumlusu İzzetullah Zergami.

Madrid Yönetim Konseyi Genel Sekreteri José Luis Martínez-Almeida’nın 14 Ocak tarihinde gönderdiği mektup doğrultusunda harekete geçen frekans sahibi dernek, İran kanalının yayınını durdurdu.

22 Ocak'ta Madrid yönetimine faksla cevap veren dernek, Hispan TV'nin programlarından ve yöneticilerinin insan hakları ihlallerinden haberleri olmadığının altını çizdi. "Yönetimle her konuda işbirliği içerisinde olduğunu" belirten dernek, 21 Ocak'ta kanalın yayınına son verildiği bilgisini aktardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER