ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 14:25

İspanya, hayali “köşe yazarını” konuşuyor


 İspanya’nın en köklü partilerinden Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) think-tank kuruluşu İdeas’ta yaşanan yolsuzluk herkesi şaşkına çevirdi.

Devlet destekli düşünce kuluşu olan İdeas’ın Genel Direktörü Carlos Mulas’ın ‘Amy Martin’ isminde hayali bir “köşe yazarı” icat ederek 50 bin Euro’yu kendi hesabına aktardığı ortaya çıktı.

El Mundo gazetesine konuşan İdeas’ın eski çalışanları, kurumun web sayfasında yazıları çıkan Amy Martin’in aslında bir hayal ürünü olduğu ve Carlos Mulas’ın bu sayede yazı başına yaklaşık 3 bin Euro ek maaş aldığı bilgisini verdi.

Konu üzerine gazeteye açıklama yapan Mulas, “Sanırım Amy Martin bir siyasi analizci, ben onu sadece bir kere gördüm.” dedi.

Amy Martin ile Carlos Mulas’ın bazı yazılarının örtüştüğü kaydedilirken, hayal ürünü köşe yazarının Nijer’in sinema endüstrisi, Fukushima nükleer santrali, Euro Bölgesi’ndeki kriz gibi farklı farklı konular üzerine yazılar yazdığı tespit edildi.

Öte yandan bugün El Mundo gazetesine bir yazı gönderen Mulas’ın eşi Irene Zoe Alameda, ‘Amy Martin’in aslında kendisi olduğunu ve eşinin bundan haberi olmadığını iddia etti. Mulas’ın dün haberi olduğunu bildiren Alameda, Amy Martin’i icat ettiği ve çalıştırdığı için kamuoyundan özür diledi.

El Mundo’nun gündeme getirdiği skandal üzerine harekete geçen İdeas’ın Başkan Yardımcısı Jesús Caldera, Mulas’ın görevden alındığını açıkladı.

Kurum içi yapılan araştırma sonucu Amy Martin isminde birisinin olmadığı sonucuna vardıklarını belirten Caldera, Mulas’tan ‘Amy Martin’e ödenen paraları da geri vermesini talep ettiğini ifade etti.

Uzun yıllar PSOE bünyesinde çalışmalar yapan Carlos Mulas’ın yolsuzluğa karşı yazdığı “Yolsuzluk, sosyal uyuşma ve kalkınma: İberamerika örnek olayı” adında bir kitabının bulunduğu kaydedildi.

Amy Martin haberi sosyal medyada da yankı bulurken, hayali "köşe yazarı" adına dün açılan @AmyMartin_Ideas twitter hesabı 366 takipçiye ulaştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER