ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 19:09

"İslam, şiddete tolerans göstermez"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, sevgi ve barış dini olan İslam'ın şiddete tolerans göstermediğini belirterek, bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı ile sıkı ilişki içerisinde olduklarını kaydetti.

Avusturya Çalışma Bakanı Rudolf Hundstorfer'in resmi daveti üzerine Viyana'ya gelen Fatma Şahin, Avrupa Türk İslam Birliği Merkezi'nde konuşma yaptı. Şahin, "Avusturya'da 280 bin Türk kökenli vatandaşımız yaşıyor. Burada yaşayan insanımız bizim için çok önemli. Sizlerle bir arada olmak çok güzel." ifadelerini kullandı.

Bakanlığının görev alanları ve çalışmaları hakkında vatandaşlara bilgi veren Bakan Şahin, bakanlık bütçesinin 16 kat artarak 19 milyar liraya yükseldiğini ve bu bütçenin en adil şekilde kullanımı için çalıştıklarını belirtti.

Yurtdışındaki vatandaşların ırkçılık ve İslamafobi ve daha birçok sorunla mücadele ettiğini kaydeden Fatma Şahin, bu konuda hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nde bölgeler arasında gelişmişlik farklarının azalması için çalıştıklarını kaydeden Şahin "Daha güçlü bir ekonomi ile artık veren el olmak istiyoruz." dedi.

"Sayısal gücümüzü nitelikli bir güce ulaştırmamız lazım." diyen Şahin yurtdışındaki yapılacak lobinin önemine dikkat çekti.

Şiddet konusuna ilişkin bir soruya cevap veren Şahin "Avusturya'da şiddetin görünür hale geldiğini öğrendik. Şiddet mağdurlarına ilişkin nasıl destekler verilmesi gerektiğini son yasa ile belirledik. Şiddet konusunda caydırıcı önlemler almaya devam ediyoruz. Yurtdışında da her türlü projeye açığız." dedi.

Fatma Şahin, sivil bir anayasa ile herkesin birinci sınıf vatandaş olacağı bir sistemin altyapısını oluşturacaklarını kaydetti.

Bakan Şahin Avusturya temasları kapsamında iki gün içerisinde üç bakan ile ayrı ayrı bir araya gelecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER