ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 17:04

İslam okulu yangınıyla ilgili 4 genç gözaltına alındı


İngiltere'nin başkenti Londra'daki yatılı bir İslam okulunda çıkan yangın sebebiyle 4 kişinin kundaklama şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan 17 ve 18 yaşlarında olduğu kaydedildi.

Londra'nın güneydoğusundaki Chislehurst semtinde faaliyet gösteren "Darul-ulum" yatılı İslam okulunda önceki gece gerçekleşen yangında, 128 öğrenci ve görevli tahliye edilmişti. Yetkililer, yüzlerce kişinin kaldığı bir yerde gece çıkan yangında ölen veya yaralanan olmamasıyla büyük bir tehlikenin atlatıldığını kaydediyor.

Polis yetkilisi Bernard Hogan-Howe olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçen haftaki cami yangınıyla dün gece İslam okulunda çıkan iki şüpheli yangın olayına yönelik soruşturma devam ediyor.” diye konuştu. Hogan-Howe, Londra’daki İslami merkezlerdeki güvenlik önlemlerini artırdıklarını belirtti.

Liberal Demokrat Parti milletvekili Lynne Featherstone ise yangının bir nefret saldırısı olduğu ile ilgili haberlerin rahatsız edici olduğunu söyleyerek, “Eğer doğruysa, bu tüm toplumumuza yapılmış bir saldırıdır.” dedi.

Liberal Demokrat Parti Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Dr. Turhan Özen de “Muswell Hill’de bir terör suçu işlenmiş olma ihtimali nedeniyle çok endişeliyim. Eğer polisin şüpheleri doğru çıkarsa liberal demokrasi düşmanları, nefret ve kin üzerine kurulu gündemlerini gerçekleştirmek adına ahlak ve vicdandan uzak olduklarını göstermiş olacaklar.” diye konuştu.

Londra’nın liberal ve hoşgörülü, farklı geçmiş ve kültürden gelen insanlara karşı misafirperver bir şehir olarak kalmasının hayati önemde olduğunu belirten Özen açıklamasında, “Bu harika şehrimiz Londra’nın, bir çok-kültürlülük merkezi, din, inanç ve ifade özürlüğüne değer verenler için bir cennet olarak kalmasını isteyen tüm Londralılardan istirhamım, kendilerine benzemeyen herşeyi yok etmek isteyen bu dar görüşlü aşırı uçların yaptıklarını lanetlemek için bana katılmaları.” görüşlerine yer verdi.

2 HAFTA İÇİNDE 11 CAMİYE SALDIRI YAPILDI

4 gün önce de Londra'nın kuzeyinde faaliyet gösteren ve içinde caminin de bulunduğu İslam Kültür Merkezi'nde çıkan yangın sonucu bina tamamen yanarak kullanılamaz hale gelmişti. Bina yakınında, 'İngiliz aşırı sağcı grup EDL'ye ait pankartlar bulunmuş ve EDL'nin cami yetkililerine yönelik tehditkar mektuplar gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve bir İngiliz askerinin ölümüyle sonuçlanan Woolwich saldırısı sonrası, EDL taraftarları Müslümanlar aleyhinde ülke çapında gösteriler düzenlemiş ve bazı camilere molotof kokteyli saldırısında bulunmuştu. EDL taraftarlarının, cami ve İslam kültür merkezlerine saldırılarını devam ettirerek Woolwich saldırısına misilleme yaptığı ileri sürülmüştü.

Irkçılık ve din düşmanlığı yapanlara karşı yaptığı faaliyetlerle bilinen 'Faith Matters' derneği de, Woolwich saldırısından bu yana İngiltere'deki 11 caminin farklı saldırılara hedef olduğuna dikkat çekmişti. Lincolnshire bölgesinde bulunan Grimsby camisi de Woolwich olayı sonrasında molotof kokteyli saldırısına uğramıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER